Následující software můžete (až na výjimky) získat bezplatně a používat ve své organizaci, protože to dovoluje licenční smlouva programů. Můžete je používat na kolika počítačích chcete (doma i v zaměstnání) a nemusíte se bát, že byste porušovali zákon. Tyto programy patří do skupiny tzv. svobodného softwaru (free software) – přečtěte si, proč může být software svobodný a co to znamená.
Pokud byste potřebovali konzultaci, ptejte se pod článkem nebo napište do redakce. Články o softwaru mají vlastní rubriku.
Následující stručný přehled uvádí název programu a v závorce jeho obvykle placené varianty. Smyslem přehledu je informovat vás, že software dostupný bezplatně je plně srovnatelný se softwarem placeným (neboť cena není kvalitativní aspekt, jde o marketing). Mnohé bezplatné produkty představují špičku ve svém oboru. Microsoft nebo Adobe jsou jistě významní kvalitní výrobci softwaru, ale nejsou jediní ani nejlepší.
CRM pro neziskovky (placená aplikace Liberixu)
Pracujete v neziskovce? Kam a jak ukládáte informace o kontaktech, záznamy o událostech, důležitých aktivitách nebo fundraisingových příležitostech? V lepším případě zřejmě do tabulky v Excelu, v horším případě nikam. EviKon je webová aplikace, která slouží k ukládání těchto a jiných informací, které jsou klíčové pro každou organizaci. Vytvořte si a udržujte databázi společností, lidí, aktivit a darů. To vše a ještě víc aplikace nabízí. Nijak se neinstaluje, pouze zaplatíte poplatek za měsíční provoz. Pracujte v týmu, ukládejte informace na jedno místo a využívejte je v organizaci všichni. Více informací na webu www.evikon.cz ».
Následující programy jsou k dispozici bezplatně – jejich pořízení i provoz vás nic nestojí.
Kancelářský balík LibreOffice (MS Office, zdarma Dokumenty Google)
Univerzální kancelářský balík, který funguje ve Windows, Ubuntu a dalších operačních systémech. Ukládá a načítá formáty doc, docx, pdf, odt, html a mnoho dalších. Obsahuje programy Writer (psaní textů), Calc (vytváření tabulek, grafů, výpočtů), Impress (tvorba prezentací), Draw (grafický vektorový editor), Base (databázový modul, který se využívá ve spolupráci s Calcem nebo pro vlastní sestavy) a Math (nástroj pro vkládání matematických a fyzikálních vzorců). Program je česky, jeho funkce lze velmi snadno doplnit pomocí balíčků rozšíření – můžete si vytvořit program doslova na míru. Přečtěte si článek o kancelářských balících, které můžete využívat.
Grafické nástroje Scribus (Adobe InDesign) + Inkscape (Adobe Illustrator, Corel Draw)
Programy Scribus a Inkscape využijete, pokud budete chtít vytvořit pozvánku, leták, plakát nebo návrh loga či webové stránky. Scribus patří do kategorie desktop publishing a slouží k vytváření profesionálních PDF dokumentů určených pro tisk nebo elektronickou distribuci (v Liberixu jej používáme pro vytváření openMagazinu a novin Open source & praxe).
Stáhněte si Scribus »
Inkscape je pokročilý vektorový editor, mnohem dokonalejší než LibreOffice Draw. Je ideální pro návrhy logotypů webových stránek nebo akcidenčních (příležitostných) tiskovin – letáků, plakátů, vizitek apod. Oba programy jsou k dispozici jak pro Windows, tak pro další systémy. Přečtěte si články o Inkscapu na webu LinuxEXPRES a Scribusu na webu Scribus.cz.
Redakční systém WordPress (další bezplatné např.: Drupal, Joomla!)
Webový publikační systém slouží k vytvoření webových stránek a jejich správě. Například tento web funguje na redakčním systému WordPress. Umožňuje vydávat články s obrázky nebo videi, členit je do kategorií, publikovat fotky a mnoho dalších funkcí. WordPress je velmi přizpůsobivý a hodí se zejména pro stránky, které jsou pravidelně aktualizovány. (WP si můžete stáhnout, ale k jeho běhu potřebujete víc než Windows – kontaktujte nás, poradíme vám.)
Tipy na další software najdete v rubrice Software.
Nešťastná formulace u LibreOffice: „funguje ve Windows, Ubuntu a dalších operačních systémech“. Jakkoliv je nesnadné se na webu Ubuntu dopátrat že je to distribuce GNU/Linuxu, tak to bych opravdu nepovažoval za důvod jej uvádět takto extra :-). Solidní výběr, doplnil bych GIMP s UFRaw a Darktable na úpravu bitmap/fotografií.
Díky za komentář. Myslíme si, že Ubuntu patří mezi nejznámější linuxové systémy a má konkrétní podobu, což se o Linuxu obecně říct nedá. Z toho důvodu – a protože je Ubuntu velmi snadno dostupný systém – ho uvádíme „extra“. Darktable ani GIMP zatím na řadu nepřijde, protože si myslíme, že GIMP není pro základní operace s grafikou ideální nástroj a Darktable nenajde v neziskovkách využití – kdo tam fotí do RAW? Málokdo…