Jak němečtí neonacisté vydělali 10000 eur na boj proti neonacismu

Wunsiedel je bavorské městečko zatížené historií. Do roku 2011 zde byl hrob nacistického zločince Rudolfa Hesse, ke kterému každý rok mířily pochody neonacistů. @exitdeutschland #rechtsgegenrechts

I když zde hrob už není, pochody zůstaly a město je nedokázalo zastavit. Letos město podniklo ve spolupráci s neziskovkou EXIT-Deutschland (své)ráznou akci – dokázalo pochod bez vědomí jeho organizátorů proměnit v dobročinný podnik.

Mein Mampf, přezrálé banány
Mein Mampf, přezrálé banány

Za každý krok peníze proti pochodům

Město se rozhodlo darovat organizaci EXIT-Deutschland peníze na podporu lidí, kteří chtějí opustit řady pravicových radikálů. Zvolilo vtipný způsob – každý krok lidí v neonacistickém v pochodu vydělal peníze na boj proti neonacismu. Radikálové pochodující městem vydělali celkem 10000 eur na své rozpuštění, aniž by si toho byli vědomi.

Certifikát o drtivém vítězství
Certifikát o drtivém vítězství

Při procházení městem mohl sledovat růžové billboardy s texty „Kdyby to jen vůdce věděl“, „Darovat a odchod!“, „Děkujeme za dary, nácíčkové!“ nebo „Sprint na konec místo konečného řešení“. Během trasy je čekalo také občerstvení „Mein Mampf“ („můj žranec“), coby parafráze hitlerovského „Mein Kampf“. V cíli pochodu dostal každý účastník certifikát vítěze, který stvrzuje jeho účast na boji proti neonacismu.