Nadace ČS: Vyhlášení vítězů ceny Floccus a Impact First

Sdílet
Čas čtení: 4 minuty

Na přelomu měsíců ledna  února došlo k vyhlášení vítězů dvou projektů, které vyhlásila a na kterých se podílí Nadace České spořitelny: Ceny Floccus a akceleračního programu Impact First.

Cena Floccus

Na konci ledna 2018 proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní vyhlášení vítězů 4. ročníku Ceny Floccus (viz foto v úvodu článku). V letošním ročníku Nadace ČS vyzdvihla ty organizace, které jsou příkladem pro ostatní ve snaze o systémové změny ve společnosti. Mění společnost k lepšímu, aby dokázali zajistit důstojné stáří, péči pro lidi s mentálním postižením a prevenci a léčbu drogové závislosti. Nebojí se ani měnit to, co nefunguje. Každý ročník Ceny Floccus se zaměřuje na jedno konkrétní téma. V tom letošním Nadace ČS vyzdvihla ty organizace, které jsou příkladem pro ostatní ve snaze o systémové změny ve společnosti. S oceněním se váže také finanční odměna: 100 tisíc Kč pro organizaci a 50 tisíc Kč pro jednotlivce.

„Stát proti většinovým názorům vždy vyžaduje odvahu. Chtěli jsme ocenit organizace, které se zasazují o změny v systému péče o danou cílovou skupinu. Tedy zda a jak konkrétně šíří a prohlubují dobrou praxi a efektivně pracují na systémových změnách,” upřesňuje Dagmar Sladká, projektová manažerka nadace. Proto například Život 90 získal zvláštní ocenění poroty za to že již 27 let soustavně bojuje za zlepšení kvality života seniorů a jeho působení ovlivnilo celou seniorskou populaci v ČR. 

Laureáti Ceny Floccus 2018
Laureáti Ceny Floccus 2018

Laureáti Ceny Floccus

Vítězové čtvrtého ročníku mezi jednotlivci:

  • Pavla Baxová, ředitelka občanského sdružení Rytmus
  • Ján Cabadaj, vedoucí lékař chebského Hospice sv. Jiří
  • Jiří Dvořáček, primář a ředitel Psychiatrické nemocnice Červený Dvůr, Český Krumlov

Vítězové čtvrtého ročníku mezi organizacemi:

  • Institut důstojného stárnutí Diakonie ČCE
  • Anima – terapie, pardubická ZŠ
  • Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s..
  • zvláštní cenu poroty získal Život 90, z.ú.

Vítěz Ceny veřejnosti: (do internetového hlasování se zapojilo téměř 3000 lidí)

  • jihomoravská dílna pro lidi s mentálním handicapem z obce Ořechov V růžovém sadu, z. ú.

Vítěz hlasování zaměstnanců ČS:

  • prachatický Hospic sv. Jana N. Neumanna, o. p. s.

Kontakt

 

Impact First

Slavnostní zakončení programu Impact First proběhlo ve čtvrtek 1. února 2018 v coworkingovém prostoru Impact Hub Praha. Vítězem již 5. ročníku akceleračního programu Impact First se stala organizace Freya, která pomáhá lidem se zdravotním hendikepem, seniorům a seniorkám žít naplno v oblasti sexuality a vztahů.

Vítězný tým získal finanční odměnu ve výši 50 000 Kč od partnera projektu – Nadace České spořitelny, navazující podporu mentorů a členství umožňující práci ve sdílených prostorech sítě Impact Hub.

„Za výhru se chystáme natočit videoklipy, které budou sloužit ke snížení stigmatizace a tabuizace tématu sexuality lidí se zdravotním postižením, seniorů a seniorek,” říká spoluzakladatelka projektu Freya Lucie Šídová. „Je to pro nás velká zkušenost. Pohybujeme se v oblasti sociální práce a byznys je pro nás vzdálenější. Proto jsme vděčné za to, že jsme měly možnost strávit 5 měsíců po boku zkušenějších a pilovat náš projekt.” říká Petra Hamerníková, druhá zakladatelka projektu.

Vitězky 5.běhu Impact First: Freya – Lucie Šídová a Petra Hamerniková s mentorem Filipem Ramešem

Organizace Freya

Freya je organizace, která vzdělává pracovníky pomáhajících profesí a pečující osoby v tom, jak pracovat s tématem sexuality a vztahů u lidí se zdravotním hendikepem, seniorů a seniorek. V této oblasti poskytují poradenství, publikují odborné články, propagují sexuální asistenci. Prosazuje myšlenku, že sexualita je běžnou součástí života, je úplně normální ji řešit a mluvit o ní.

Průběh a vyhodnocení programu Impact First

Od září 2017 do ledna 2018 se programu Impact First zúčastnilo 10 organizací: nCamellus, Centrum RoSa, Cukrárna Ludmilka, Freya, Linka tísňové péče Život 90, Maturus, SMysl, Vítr ve vlasech, Vrátka a Tiché spojení.

V rámci programu, a především díky intenzivní práci s mentory, si účastníci vylepšili a stabilizovali své společensky prospěšné podnikání, a to ve všech oblastech byznysu jakými jsou např. organizace práce, nastavení kompetencí v týmu, marketing, cenotvorba, finanční plánování.

Stěžejním kritériem při rozhodování poroty byl posun projektu, rozvoj týmu a společenský dopad. „I v tomto běhu bylo rozhodování velmi těžké. Během slavnostního vyhlášení jsme viděli deset skvělých prezentací všech týmů, a u každého z nich jsme zaznamenali obrovský posun, kterého dosáhli v průběhu akcelerátoru. Freya nás překvapila posunem i v mentální rovině týmu, kdy jsme viděli jak se i obě zakladatelky, díky práci v akcelerátoru, dívají na svůj projekt novýma očima,” říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace České spořitelny.

Účastníci 5. ročníku Impact First
Účastníci 5. ročníku Impact First

O programu Impact First

Impact First je akcelerační program poskytující odbornou a finanční podporu prostřednictvím mentoringu, konzultací, workshopů a networkingu. Jeho cílem je vybudovat komunitu podnikatelů, kteří jsou nezávislí na grantové a dotační podpoře a zároveň jsou úspěšní v oblasti sociálního podnikání. Je určený pro neziskové organizace, sociální a společensky prospěšné podniky a pro neformální skupiny jednotlivců. Do akcelerátoru mohou vstoupit týmy s již existujícím projektem, který má své uživatele nebo zákazníky. Program Impact Firts organizuje síť coworkingových center Impact Hub a je součástí nabídky Nada ČS a sociálního bankovnictví  ČS, která úspěšným účastníkům nabízí i možnost financování jejich projektů formou úvěru.

Při založení Nadace České spořitelny v roce 2002 stála prostá myšlenka pomáhat potřebným a slabším, a zároveň přispívat k rozvoji společnosti. Hlavním cílem je vytvářet prostor pro rozvoj a rozšiřování systémových inovací v podnikání a ve vzdělání. Program sociálního bankovnictví České spořitelny je určený pro sociálně zaměřené neziskovky a podniky se sociálním přesahem. Prostřednictvím sociálního bankovnictví pomáháme organizacím růst a stabilně stát na pevné zemi.

Kontakt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.