Preferuji zdravý rozum, říká ředitel Nadačního fondu pomoci Čestmír Horký

Sdílet
Čas čtení: 6 minuty

Nadační fond pomoci Karla Janečka byl založen před 5 lety Karlem Janečkem a Markétou Sýkorovou. Původním posláním bylo pomáhat lidem, kteří se stali oběťmi korupčního jednání v České republice. Časem se však směr fondu mírně přeorientoval a v současné době se soustředí na pomoc obětem podvodů, agrese a iracionální byrokracie. Současným ředitelem organizace je pan Čestmír Horký, se kterým jsem měla možnost udělat rozhovor, ve kterém se mj. dozvíte, za jakých okolností začal pracovat pro NFP, jak fungují crowdfundingové sbírky a jak se stát dárcem a patronem NFP.

Jmenuji se Čestmír Horký, ředitelem fondu jsem od roku 2013. Vystudoval jsem sociální práci, sociální politiku a pedagogiku v Olomouci a Hradci Králové. Mám dvě děti, 4letého syna Vincenta a 18 měsíční dceru Justýnku. V pomáhající profesi preferuji především zdravý rozum a profesionální přístup před hraním rolí a formálními metodickými postupy.

Jaké je poslání NFP?

Pomáháme obětem podvodu, agrese a iracionální byrokracie.

Jak a kdy vznikl NFP?

Fond vznikl v květnu roku 2012. Založila ho Markéta Sýkorová a Karel Janeček. Původním záměrem byla pomoc lidem, kteří se stali obětí korupce.

Jak jste se dostal k NFP a proč jste pro něj začal pracovat?

Tuhle otázku mi nikdo ještě oficiálně nepoložil a děkuji za ni. Původní nabídku dostala moje manželka, která vystudovala sociální práci stejně jako já. Nabídku dostala od mého kamaráda a spolužáka z gymnázia, toho času tajemníka Karla Janečka, Tomáše Marady. Věci se sešly tak, že já jsem před Vánoci 2012 dal výpověď v mé předchozí práci a manželka mně 4 dny na to řekla, že je těhotná. Nabídka přešla tedy na mě a já jsem ji přijal. Stav fondu jsem znal od manželky a těšil jsem se na práci v něm. Záměr a cíl fondu byl pro mě logický a především fond byl zcela nový a předpokládal jsem velké možnosti jeho činnosti. To se potvrdilo.

Tým Nadačního fondu pomoci (zleva: Sylva Hampalová, Kateřina Piechaczková, Čestmír Horký)

Přibližte nám prosím, na jakých principech funguje NFP – komu pomáhá, za jakých podmínek, jakou formou?

Podporujeme žadatele přímo nadačním příspěvkem, odborným poradenstvím nebo spuštěním crowdfundingové sbírky. Crowdfundingová sbírka = zapojení veřejnosti na financování pomoci danému člověku a seznámení veřejnosti s tématem, kterého se pomoc týká. NFP podporuje také neziskové organizace – těm se snažíme spouštět crowdfundingové sbírky za účelem financování jejich projektů. Sbírka je také skvělým nástrojem, jak seznámit veřejnost s činností organizace. Neziskovka si může vyzkoušet, jak je na tom s marketingem, prací se sociálními sítěmi, sebeprezentací. Organizace se zamýšlí nad okruhem svých potenciálních i současných podporovatelů. V crowdfundingové sbírce očekáváme oslovení nových dárců, fanoušků. Taková organizace jde s kůží na trh a já vždy oceňuji jejich odvahu. Sbírka by měla být zábavou pro celý tým. Nejedná se o veřejnou sbírku – ta totiž počítá s anonymními dárci. My chceme v našich sbírkách dárce identifikovat.

Nadační fond pomoci je prvním subjektem, který vytvořil platformu pro čistě charitativní crowdfundingové sbírky. Využíváme mnoho motivačních nástrojů pro dárce. Jeden je opravdu unikátní, tím je zlatý řez. Každý příspěvek, který nám pošlete a chcete někoho podpořit, my ho vynásobíme ještě zlatým řezem, tj. vaše částka x 1,618.

Např. vy pošlete 1000 Kč na podporu zdravotně postiženého muže, kterého okradla vlastní sestra a my k vaší tisícikoruně přidáme 618 Kč z účtu fondu.

Jakou funkci má Patron?

Patron nebo patronství je úžasná možnost, jak se k nám přidat, respektive jak se přidat ke Karlu Janečkovi. Patron totiž přispívá přímo s Karlem Janečkem do zlatého řezu. Patron tedy zastřešuje celé sbírky – a to libovolnou částkou. Rozdíl mezi dárcem a Patronem je tedy v tom, že dárce přispívá na sbírku dle jeho zájmu a vztahu k člověku nebo organizaci, patron zastřešuje naopak několik sbírek během celého roku a jeho peníze podporují právě princip zlatého řezu. Patronem se může stát kdokoliv, firma, jednotlivec nebo parta přátel. Patron dává najevo, že činnost nadačního fondu se mu líbí jako taková. Samozřejmě má možnost sdělit nám své preference, kdyby třeba více ocenil podporu dětí nebo seniorů, apod.

Kam směřuje NFP – jaký máte cíl, kde budete za 5/10 let?

Cíl máme zcela jasný – mít tolik Patronů a dárců, aby počet našich sbírek stále rostl. Chceme vytvořit prostor, kde najde pomoc a podporu každý, který ji potřebuje. Prostor, kde se neziskové organizace naučí, jak se prezentovat, jak získat peníze pro svou činnost. Chceme dále zvyšovat kvalitu služeb. Laťku máme nastavenou poměrně vysoko a slibuji si od toho, že kvalita a inovace nás dovede k tomu, že Nadační fond pomoci bude první, co si vybaví jednotlivci nebo organizace, když budou chtít s něčím poradit nebo své projekty posunout dál.

Pomohli jste již spoustě lidí – jak funguje zpětná vazba, sledujete ty, kterým jste pomohli? Jak dlouho?

Příběhy, kterými se zabýváme, jsou často velmi citlivé, smutné a intimní. Žadatel nemá zájem třeba dále spolupracovat nebo se o svém životě bavit. Je to jeho právo a my ho plně respektujeme. Pomoc nadačního příspěvku by neměla být podmiňována, to znamená, že bychom za to neměli nic chtít. A to respektujeme.

O zpětnou vazbu ale vždy požádáme. Zajímá nás, co žadatelé oceňují během spolupráce, co jim nejvíce pomohlo. Jsou ale lidé, kteří nám přirostli k srdci, o těch víme, sledujeme je a oni nám dávají vědět, jak se jim daří. Někoho sledujeme třeba půl roku, jestli se mu podaří splnit si cíl. Někoho sledujeme už dva roky, protože mezi námi vznikl vztah, takové přátelství.

Který životní příběh/projekt, pokud se to tak dá říci, kterému NFP pomohl, Vás osobně nejvíce zasáhl – který si budete pamatovat celý život, je nějaký?

Těch příběhů je upřímně mnoho. Děti Hagenovy, dvě osmi měsíční dvojčátka, kterým diagnostikovali lékaři vážnou nemoc s prognózou délky života 18 měsíců. Zoufalost a strach o děti rodiče provází asi denně… Objevila se naděje v podobě nového léku, který stojí 1, 2 miliónu korun. Pojišťovna léčbu odmítla hradit. Po spuštění úspěšné crowdfundingové sbírky se nám ale pojišťovna ozvala, že léčbu uhradí, že své stanovisko přehodnotili. I to je snahou NFP, poukazovat na kontroverzní témata.

Příběh čtyř malých dětí, které přišly během 30 dní o oba rodiče. Maminka zemřela na rakovinu a o měsíc později doma zemřel ve spánku i táta. Dětem jsme spustili sbírku a vybrali pro ně přes 1,7 miliónu korun. O děti se nyní stará babička. Jednalo se o nejúspěšnější sbírku pro jednotlivce.

Nezapomenu na malou Eričku, dnes už je to velká 4letá slečna. Erička se po očkování dostala do vývojové regrese, přestala se hýbat, mluvit. Na tomto příběhu mě fascinuje energie celé její rodiny. Všichni tvrdě pracují, aby se se Erička postavila na vlastní nohy. Celý tým fondu jim to moc přeje.

S jakými lidskými příběhy se nejčastěji setkáváte – kdo vás oslovuje s žádostí o pomoc?

Obrací se na nás asi všichni. Proto mnoho žadatelů musíme zamítnout. I když máme široký záběr cílové skupiny, máme přísná kritéria. Obrací se na nás lidé se zdravotním postižením, lidé, kteří se nechali obelhat, podvést. Lidé, kteří investovali a zkrachovali. Lidé chudí.

Komu nejčastěji pomáháte?

Obětem podvodu, agrese a iracionální byrokracie. Zcela zásadní je, aby žadatel dokázal prokázat pravdivost tvrzení. Musí být jasné, že těžká životní situace vznikla v důsledku právě podvodu, agrese nebo iracionální byrokracie. Musí být zřejmá aktivita a uvědomění si své situace.

Kdo může podpořit NFP – kdo se může stát dárcem?

Dárcem může být kdokoliv a darovat je u nás velmi snadné a zábavné. Na našem webu  si vyberete sbírku, která vám je blízká, přečtete si o ní, podíváte se na video-medailonek. Darujete, vyplníte formulář a přes kartu odešlete peníze. Můžete napsat příjemci vzkaz nebo nemusíte. Vše se zobrazí ihned na webu, vaše jméno, částka (co uvidí lidé, si sami nastavíte) a také hned vidíte, jak se sbírka posunuje k cíli. Samozřejmě k vaší částce hned přičteme i zlatý řez. Pak už jen sbírku nebo váš dobrý skutek sdílíte na FB a dáte vědět dalším, aby se k vám přidali. Naším cílem je, aby se k lidem dostávali jen sbírky, které je opravdu zajímají a mají k nim vztah, takže třeba lidé ze sousedství, kamarádi, lidé s obdobnými zájmy, apod.

Co považujete za největší úspěch NFP?

Crowdfunding – náš systém, který jsme zavedli v roce 2014 a který rozvíjíme. Máme vlastní metodiku, která je zaměřená na to, jak učit lidi požádat o podporu a jak motivovat dárce, aby se do toho procesu zapojili – aby pomohli spolufinancovat pomoc. Za úspěch považuji to, že se na nás obrací lidé s velkou důvěrou, protože jsou přesvědčeni, že kromě Nadačního fondu pomoci, jim nemůže nikdo jiný pomoci. Těší nás, že naše zkušenosti můžeme sdílet s jinými kolegy z oboru.

Jste šťastný?

Ano, na všech frontách. Někdy unavený, vyčerpaný, ale to všichni v týmu. Ono to k této práci patří. Můj respekt patří především mým kolegům, kteří jsou v první linii a denně se velmi pozorně zaposlouchávají do někdy velmi těžkých životních příběhů.

Kontakt

Jeden myslel na “Preferuji zdravý rozum, říká ředitel Nadačního fondu pomoci Čestmír Horký

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *