2. ročník Giving Tuesday

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

2. ročník mezinárodního dne dárcovství Giving Tuesday se blíží. Letos připadá na 28. listopadu 2017 a unikátní je v tom, že se koná po celém světě ve stejný den. Začátkem listopadu již začala komunikační kampaň, kterou zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti, stejně jako celý projekt. Do celé akce se může zapojit každý, kdo chce pomoci  – může darovat finanční obnos či materiální věc.

O Giving Tuesday

Giving Tuesday, světový svátek dárcovství, podporuje a oslavuje chuť pomáhat. Kampaň se koná po celém světě ve stejný den, slaví se vždy v úterý následující po dni díkůvzdání a jako protipól po nákupním šílenství na Black Friday, zároveň otevírá vánoční charitativní sezónu. Letos připadá na úterý 28. listopadu 2017. Firmy, neziskové organizace, vzdělávací či veřejné instituce, rodiny i jednotlivci po celém světě včetně Česka se připojí k této globální iniciativě a darují finanční částku, čas nebo věcný dar potřebným. V loňském roce se do oslav zapojilo 50 tisíc organizací z téměř stovky zemí světa, a vůbec poprvé také oficiálně z Česka.

I letos navazujeme na úspěch z loňského roku a přinášíme největší světový svátek dárcovství do Česka. Po celém světě v tento magický den padají filantropické rekordy a děje se nespočet dobrých skutků. Je tolik silných a dojemných příběhů i v Česku, a proto bych si přála, aby se v tento den spojila nejen veřejnost, ale i média, protože bez nich to nedokážeme,“ dodává Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Giving Tuesday je organizován ve spolupráci se Sdružením VIA, Darujme.cz, Nadací Neziskovky.cz a Asociací veřejně prospěšných organizací ČR. Partnery letošního ročníku jsou Albatros Media, Ipsos, LaceUp, TextilEco a.s. a Velvyslanectví USA v Praze.

Giving Tuesday
Giving Tuesday

Známé osobnosti podporují Giving Tuesday

Giving Tuesday ve světě podporují známé světové osobnosti i největší filantropové včetně Billa Gatese či Marka Zuckerberga. Tři slavné osobnosti propůjčili v letošním roce tvář tomuto dobročinnému projektu i v Česku. Ambasadoři, kteří se budou snažit tento svátek v Česku více zviditelnit, se do kampaně také aktivně zapojí skrze vlastní dárcovské výzvy. První z ambasadorů je spisovatelka a zakladatelka Nadačního fondu Be Charity, Barbara Nesvadbová. Svou dárcovskou výzvou podpoří tři nemocné děti. Společnost TextilEco a.s., která se zaměřuje na sběr nepotřebného oblečení a do Giving Tuesday se letos zapojí podruhé, její výzvu podpoří a zdvojnásobí prvních 100 000 Kč.

Druhou ambasadorkou je světově známá modelka a filantropka Petra Němcová, která je rovněž zakladatelkou Nadačního fondu Happy Hearts. Petra ve své výzvě podporuje obnovu škol poškozených přírodními katastrofami. K dnešnímu dni Happy Hearts postavil 165 škol v deseti zemích světa, které slouží 100 100 dětem. Z toho tři školy se podařilo postavit i díky českým dárcům.

Posledním ambasadorem je herec a moderátor Michal Kavalčík. Na Giving Tuesday se v rámci své dárcovské výzvy pokusí získat finance na elektrický invalidní vozík s micro joystickem pro Václava, který trpí Duchennovou svalovou dystrofií.

Z výzkumu společnosti Ipsos vychází, že se do Giving Tuesday hodlá letos zapojit téměř čtvrtina Čechů. Preferují darování věcí na dobročinné účely (66 %), darování finančních prostředků (29 %), a také by rádi celou akci podpořili sdílením informací na sociálních sítích (33 %).

Loňský ročník

Do prvního ročníku se v loňském roce do Giving Tuesday v Česku zapojilo více než stovka registrovaných výzev od velkých firem, neziskovek, škol i široké veřejnosti. Nejúspěšnější byla zvláštní dárcovská výzva Lékařů bez hranic, na pomoc Nigérii se vybralo 821 858 Kč. Zapojit se do Giving Tuesday může opravdu každý. Stačí registrovat svou aktivitu na www.giving-tuesday.cz. A kreativitě se meze nekladou. Například v Albatros Media, kde Giving Tuesday slaví a podporují již druhým rokem, připravují týdenní akci s názvem #GivingBooksWeek. Od 21. do 28. listopadu mohou lidé darovat svou knihu komukoliv, komu udělá radost. Albatros Media za každou fotku sdílenou na Instagramu darují 30 Kč mezi tři vybrané neziskové organizace.

Registrovat a zapojit se do Giving Tuesday můžete zde

O Asociaci společenské odpovědnosti

Giving Tuesday v Česku jako národní ambasador zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti, největší platforma společenské odpovědnosti (CSR) a udržitelné podnikání v Česku. Jako hostitelská organizace UN Global Compact do ČR zároveň přináší jedinečné globální know-how největší platformy udržitelného podnikání na světě pod OSN a aktivně rozvíjí Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) ve vztahu k udržitelnému byznysu. Více na www.spolecenskaodpovednost.cz a www.globalcompact.cz.

Kontakt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.