Spolek nadšenců začal provozovat web s přehledem chráněných dílen

Sdílet
Čas čtení: 6 minuty

Organizace Volnočasovky SPORT, z. s. přichází s novým, momentálně ojedinělým projektem – Pomáhejme si navzájem – Integrace bez negace, který je realizován prostřednictvím webové stránky chranenedilnyozp.cz , kde si mohou organizace zaměstnávající osoby se zdravotním postižením i další vytvořit osobní profil, na základě něhož mohou přehledněji vyhledávat kýžené služby či je propagovat. V rozhovoru s jednou ze zakladatelek projektu, se dočtete, jak tento projekt vznikl, pro koho je určen a jaký by měl mít přínos pro společnost. Seznamte se s …

Jmenuji se Hana Pazderová a věřím, že každý z nás může „něco změnit“, ale protože nic, co stojí za to, není lehké, řídím se heslem: „Chceš-li hnout druhými, hni sám sebou.“ Kromě toho, že působím v neziskovém sektoru jako metodik standardů kvality sociálních služeb, zabývám se osobnostně sociálním rozvojem prostřednictvím organizace Volnočasovky SPORT, z. s., kterou jsem s mými kolegy v roce 2016 založila. Smyslem našeho působení je rozvíjet potenciál osob prostřednictvím zážitkových programů s důrazem na dopad zážitku na chování jedince v budoucnosti. V současné době si užívám, že mohu aplikovat znalosti nabyté ze studií bakalářského i magisterského programu v praxi a rozvíjet potenciál druhých i sebe samé.

Hana Pazderová s kolegy

Přicházíte se zajímavým projektem Pomáhejme si navzájem – Integrace bez negace – popište nám, jak vznikl, kdo za ním stojí apod.

Za projektem stojí „volnočasovkový“ tým výše zmíněného spolku, který funguje na dobrovolnické bázi. Myšlenka vznikla asi před rokem, kdy jsem hledala na internetu chráněnou dílnu v Praze, která by byla ochotná mi vytisknout diplomovou práci…bohužel bezvýprovozujesledně. Všechny bakalářské práce jsem tiskla v Hradci Králové v chráněné dílně Ladílna a byla jsem naprosto spokojená, o to větší bylo mé zklamání, se kterým jsem se svěřila právě na poradě týmu Volnočasovky SPORT, z. s. Na(ne)štěstí máme v týmu i IT specialistu, který mi nevěřil, že nemohu v Praze žádnou dílnu najít, a tak se sám pustil do hledání…bezvýsledně. Vlastně jsme byli všichni překvapení, jak může být složité najít konkrétní služby chráněných dílen, když o nich prostě nevíte!

Tak vznikl projekt Pomáhejme si navzájem – Integrace bez negace, jež získal nejenom finanční podporu Nadace O2. Projekt provází motto: „Najděme kvalitní služby a podpořme je“ a jeho realizace probíhá prostřednictvím webové stránky chranenedilnyozp.cz, kde si mohou organizace zaměstnávající osoby se zdravotním postižením i další vytvořit osobní profil, na základě něhož mohou přehledněji vyhledávat kýžené služby či je propagovat. Mimo jiné je zde i prostor pro sdílení zkušeností se zaměstnáváním osob se zdravotním postižením či pro osoby, které nabízejí svůj potenciál při práci v chráněné dílně, a to prostřednictvím blogu.

Jak dlouho web chranenedilnyozp.cz funguje, jaký má ohlas, jaké organizace vás oslovují a vytvářejí profil, s jakými službami/zbožím apod.?

Web chranenedilnyozp.cz spatřil „světlo světa“ 30. 6. 2017, takže na konci srpna oslavíme teprve dvouměsíční výročí.  Projekt jsme představili chráněným dílnám už před samotným spuštěním webu, a to na Velikonočním koledování v budově O2, kde bylo osloveno kolem 20 chráněných dílen, které nápad kvitovaly. Překvapivě je však těžké zkontaktovat některé chráněné dílny, přestože existují různé projekty na jejich „zviditelnění“ a stránky, na nichž by měly být souhrnné informace o chráněných dílnách v jednotlivých krajích. I tímto se nám potvrdilo, že stojí za to vytvořit novou webovou stránku, která by tento nedostatek mohla vykompenzovat. V současné době tedy osobně oslovujeme jednotlivé chráněné dílny, chodíme se dívat do jejich poboček, abychom i my sami věděli, jak je nejlépe podpořit. Stále přijímáme profily nových chráněných dílen či zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením.

Velikonoční koledování

Chráněné dílny se na nás obracejí se širokou škálou produktů a služeb, které by chtěli propagovat. Za přínos považujeme, že opravdu vyplňují důsledně osobní profily tak, aby i na osobu hledající služby mohla ihned „dýchnout“ svojí osobitostí prostřednictvím fotek, videí či pozvánek na akce. Jsme si vědomi, že velká část chráněných dílen má PR založeno „pouze“ na zapálení jednotlivých pracovníků, kteří tuto úlohu plní ke své přímé práci s klienty, a tak jsou volně dostupná i youtube videa s ukázkou registrace či se na telefonu/e-mailu mohou obrátit i na realizátory projektu.

Kdo/jaká organizace se může prezentovat na webu?

Prezentovat se na webu mohou osoby/organizace zaměstnávající osoby se zdravotním postižením, respektive které vytvářejí chráněná pracovní místa. Víme, že chráněné dílny jako takové dle zákona již neexistují, ale i přesto jsme od tohoto termínu nechtěli upustit, protože je blízký široké veřejnosti, a tak motivující k vyhledávání služeb osob se zdravotním postižením.

Stručně řečeno, na webu mohou své služby a produkty prezentovat:

  • organizace zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením
  • fyzické osoby se zdravotním postižením, které podnikají na živnost

Jakého cíle chcete dosáhnout? Jaká máte očekávání? (s fungováním webu)

Moc rádi bychom nadchli i další osoby pro myšlenku propojení služeb chráněných dílen a osob, které jejich služby rádi využijí. Velmi často mluvíme ve společnosti o podpoře osob se znevýhodněním/postižením, ale její realizace může být někdy prosycena i negativními pocity. Z toho vznikl i název Pomáhejme si navzájem – Integrace bez negace. Ať chceme nebo ne, často nakupujeme produkty a služby, jejichž koupí můžeme podpořit osoby, které se jinak na trhu práce hůře uplatňují a přitom uspokojit naše vlastní potřeby. Smyslem webu je ulehčit hledání služeb a produktů chráněných dílen/osob se zdravotním postižením pro veřejnost a při tom podpořit i jejich propagaci. I přestože „papírově“ projekt skončil, my se s ním rozhodně neloučíme a dostáváme se do další fáze – propagace webu pro širokou veřejnost.

Do října 2017 dáváme prostor zejména chráněným dílnám pro vytvoření profilu a v listopadu 2017 již budeme cílit přímo na širokou veřejnost a rozšiřovat povědomí o možnosti využití tohoto webu k hledání služeb a produktů.

Mimo jiné web nabízí prostor pro sdílení informací prostřednictvím blogu, který se věnuje nejenom zaměstnávání osob se zdravotním postižením, ale i sociálnímu podnikání obecně. Věříme, že prostoru k diskuzi není nikdy dost, a proto může kdokoliv přispívat na blog, nápady i případné autorské články rádi uvítáme prostřednictvím e-mailu pr@chranenedilnyozp.cz.

Máte k dispozici přehled, kolik lidí pracuje v chráněných dílnách v ČR?

Abych uvedla otázku na pravou míru, operovat s termínem chráněné dílny v rámci statistik již dnes nelze. V ČR v současné době neexistuje přímo statut chráněné dílny, i když v běžném dialogu s veřejností je stále velmi aktuální. S účinností od 1. ledna 2012 už dle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti chráněné dílny neexistují. Byly totiž nahrazeny institutem chráněné pracovní místo. Dle Ministerstva práce a sociálních věcí bylo v roce 2016 vytvořeno na 1 793 chráněných pracovních míst, které byly využity osobami se zdravotním postižením a nejenom finančně podpořeny Úřadem práce ČR. Věříme však, že osob se zdravotním postižením, pracuje na volném trhu práce více, i když nejsou přímo „systémově“ podporováni. I pro tyto osoby je určen web chranenedilnyozp.cz

Jaká je zpětná vazba lidí pracujících v dílnách/jejich příbuzných/sociálních pracovníků?

Přímá zpětná vazba od osob pracujících v chráněných dílnách k nám většinou nepřichází, protože nás kontaktují jejich vedoucí či osoby, které jim pomáhají se zorientovat na trhu práce. Samotní pracovníci jsou často překvapeni touto iniciativou, ptají se, jak to funguje a zda splňují podmínky pro vytváření profilu. Ve většině případů však zaznívá, že mají potíže s propagací svých služeb a každá pomoc je vítaná. V současné době jsou stále otevřeny registrace pro další chráněné dílny/osoby se zdravotním postižením, takže doufáme, že zpětných vazeb bude stále více a pomohou nám web ještě vylepšit tak, aby byl co nejužitečnější pro obě strany.

Co byste si nejvíc přáli?

Abychom nebyli lhostejní k dění ve společnosti a raději využívali svoji přirozenou energii k nacházení cest, které mohou ke změně alespoň trochu přispět než k hledání výmluv, proč nelze nic dělat. Trápí mě otázky integrace/inkluze nejenom osob se zdravotním postižením, a proto bych si přála, aby si každý mohl najít svoje „málo“, kterým může přispět a toho se držel – BEZ NEGACE.

Co považujete za největší úspěch? Co se vám povedlo?

Za úspěch považuji nalezení „správných“ osob, s nimiž můžeme projekty realizovat a kteří jsou ochotni investovat svoji energii a čas do přemýšlení nad občanskou společností a přínosem každého z nás. Povedlo se nám založit spolek Volnočasovky SPORT, který hledá svoji cestu stejně jako jeho členové, ale už teď zanechává „stopy“ při snaze k přispění k rozvoji občanské společnosti, což minimálně od webu ChraneneDilnyOZP.cz očekáváme.

na akci Malešičák 2017 (Volnočasovky SPORT z.s.)

Ale co považuji opravdu za největší úspěch je, že projekty, které realizujeme, děláme rádi a doufáme, že motivují i nutí nejenom nás samé, ale další osoby k přemýšlení o vlastních zdrojích, které můžeme investovat do našeho okolí.

Kontakt

 

3 komentáře: „Spolek nadšenců začal provozovat web s přehledem chráněných dílen

  • 23.11.2017 (18:15)
    Trvalý odkaz

    dobrý den , našla jsem Vaše stránky a napadlo mě, že by jste mi mohla pomoci radou atd. jak vytvořit neziskovou chráněnou dílnu , mám svůj obchod s potravinami, ale k vůli marketům musím zavřít, prostory jsou a tak mě napadlo udělat chráněnou dílnu … ale .. nevím jak to funguje , co a kde sehnat , a to musím pro ně sehnat odbyt , kde … atd .jiné okolo naležitosti, poradíte mi . děkuji mnohokrát , jsem z vrbna pod pradědem severomoravský kraj . email. irenajanakova@seznam.cz

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.