Český úspěch ve Vídni na udílení cen SozialMarie 2017

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Na začátku května 2017 bylo ve vídeňském sídle rakouského veřejnoprávního rozhlasu ORF RadioKulturhaus oceněno 15 sociálně inovačních projektů cenou SozialMarie. Z celkem 190 přihlášený projektů z Rakouska, Maďarska, Slovenska, Česka a Chorvatska bylo vybráno 33 nominací. První a třetí  místo  získaly české projekty Studio 27 „zaostřeno na duši“ a Na Ovoce.

Sociální inovace předkládají řešení naléhavých společenských výzev. Dávají prostor novým přístupům, inovačním odpovědím a ukazují nové cesty. Reagují na nové sociální otázky nebo řeší již známý problém novými způsoby. Inovace může být iniciována samotnou společenskou skupinou, které se problém týká a která je vždy uživatelem a zároveň spolutvůrcem projektu. Sociální inovace tak vytvářejí trvale udržitelná řešení, která jsou příkladem i inspirací pro ostatní.“ (Definice socialních inovací, nadace Unruhe Privatstiftung)

foto: M.Rosenberger 2017
foto: M.Rosenberger 2017

O výhercích

První cena a 15 000 euro putuje letos za českým projektem Studio 27 „zaostřeno na duši“, který vedou novináři s duševním onemocněním. Rozproudili veřejnou debatu o duševním zdraví a vlastním příkladem bojují proti stigmatu. Známé osobnosti, hosté pořadů, se zasloužili nejen o sledovanost, ale i o změnu postoje veřejnosti k lidem s duševním onemocněním.

Rozhovor v DVTV s Břetislavem Košťálem ze Studia 27, nositelem 1. ceny SozialMarie

Welcome to Life z Rakouska byl oceněn druhou cenou ve výši 10 000 euro. Projekt se stará o mladistvé bez zázemí, kteří po dosažení 18. let vychází ze sociálně pedagogických zařízení a pomáhá jim ulehčit přechod do dospělosti.

Třetí cenu (5 000 euro) obdržel český projekt Na ovoce: Iniciativa Na ovoce zvyšuje povědomí o významu ovocných stromů a keřů (známých i těch již zapomenutých) a usiluje o zachování biodiverzity v zemědělství. Digitální mapa zaznamenává, kde si lze zdarma natrhat ovoce. Na ovoce zároveň organizuje workshopy, veřejné procházky a aktivně usiluje o zřizování jedlých parků ve městě.

Ostatní účastníci

Dalších 12 projektů z Česka, Maďarska, Rakouska a Slovenska obdrželo cenu 2 000 euro. Mezi dvanáctkou je i brněnský hudebně integrační projekt Amaro Records a Klub Uličník pro děti a mládež z česko-bavorského pohraničí.

Kompletní seznam – 15 laureátů SozialMarie 2017

Aktivní záštity za Českou republiku se letos ujala Lejla Abbasová, která se rozhodla stát patronkou projektu Na Ovoce, v příštím roce ho bude provázet dle společně domluvené spolupráce.

O SozialMarie

SozialMarie je nejstarší cenou, předávanou sociálně inovačním projektům již od roku 2005. Mohou se o ni ucházet soukromé osoby, komerční podniky, sociální podniky, občanské iniciativy, nevládní organizace, neziskové organizace, spolky a organizace veřejné správy a samosprávy, České republiky, Maďarska, Rakouska a Slovenska, ale také projekty z Chorvatska, Německa, Polska a Slovinska vzdálené max. 300 km vzdušnou čarou od Vídně. K hodnotícím kritériím patří vedle inovativnosti projektového záměru především dopad a účinnost pro danou cílovou skupinu a efektivní realizace daných cílů. Cena není příspěvkem projektům, které potřebují finanční pomoc, ale je oceněním dobrých a účinných sociálních inovací. Má podpořit vzájemné propojování projektů a podněcovat diskusi na téma sociální inovace. Zřizovatelkou této ceny je soukromá nadace Unruhe (Neklid), která byla založena v roce 2000 paní Wandou Moser-Heindlovou a jejím manželem Friedrichem Moserem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.