3. ročník Ceny Floccus Nadace ČS zná své vítěze

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

3. ročník ankety Nadace České spořitelny – Ceny Floccus zná své vítěze. V sobotu 21. ledna 2017 odborná porota vybrala z devíti finalistů tři organizace, po jedné z každé z vypsaných oblastí, které se shodují s oblastmi, v nichž Nadace České spořitelny působí (péče o seniory, prevence a léčba drogové závislosti, péče o lidi s mentálním postižením). Ocenění si odnesla Společnost Podané ruce, Portus Praha a Domov Sue Ryder. Celkem převzalo cenu 5 organizací a 3 jednotlivci za svou dlouholetou pomoc lidem na okraji společnosti.

„Drtivá většina laureátů Ceny Floccus by asi nesouhlasila s tím, že jsou výjimeční, ale oni jsou. A právě takové inspirativní vzory chce naše Cena Floccus vyzdvihnout, protože takové lidi Česko potřebuje: odvážné, odhodlané, přesvědčené a přesvědčivé. Jsou to lidé, kteří nehledí na to, zda jim jejich činnost vynese popularitu, prostě dělají správnou věc.”  (vyzdvihuje laureáty v kategorii cena pro jednotlivce Klára Gajdušková, předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny)

Každý ročník přináší řadu zajímavých nominací, ke kterým se pojí silné příběhy. Je jim společná odvaha, se kterou se nebojí opřít do těžkých témat. Všichni nominovaní jsou do značné míry tvrdohlaví a schopni prosadit to, co je podle nich důležité. Jsou to osobnosti a organizace, které dokáží pozitivně ovlivnit naši společnost. „Cena Floccus není cenou za odvahu jen náhodou – lidé v neziskovém sektoru vlastně neustále riskují. Někdy kariérně, někdy mohou riskovat i ekonomicky, protože se nevydali cestou jistých zisků, a mnohdy riskují i společenské nepochopení,” upozorňuje předseda poroty Zdeněk Kalvach, člen Rady vlády pro seniory a stárnutí populace a člen Výboru pro biomedicínu a lidská práva.

Cena Floccus

Vítězové obdrželi unikátní skleněnou „sošku“ Floccus, která symbolizuje chomáč chmýří pampelišek, po němž je cena pojmenována. Její výroba je časově i technicky náročná, participuje na ní několik sklářů a k vrtání se při ní využívá vodní paprsek, což dělá z každé sošky unikát. Vedle skleněné ceny si organizace odnese i finanční odměnu 100 000 Kč a jednotlivec 50 000 Kč (vyjma laureáta zvláštní ceny poroty, k níž se finanční odměna neváže).

Více informací o Ceně Floccus najdete na stránkách nadace ČS.

Foto: Jan Nechvíle

Přehled výherců Ceny Floccus 2017

 • Cena veřejnosti – Diakonie ČCE – Středisko ve Valašském Meziříčí
 • Cena zaměstnanců České spořitelny – Hospicová péče sv. Kleofáše Třeboň, o. p. s.
 • Zvláštní cena –  Diakonie ČCE – Středisko ve Valašském Meziříčí
 • Cena poroty

Jednotlivci

 1. Ing. Taťána Janoušková, ředitelka Hospice sv. Zdislavy
 2. Zdeňka Palátová, zakladatelka z. ú. Vrátka
 3. Mgr. Ondřej Počarovský, ředitel společnosti Prev-Centrum

Organizace

 1. Domov Sue Ryder, z.ú
 2. Portus Praha, z. ú.
 3. Společnost Podané ruce o.p.s.

Kontakt

 • Kristýna Havligerová, tiskove_centrum@csas.cz, 731 647 004

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *