Projekt Příležitost pro matky na ubytovnách je u konce

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Nezisková organizace Ratolest Brno v květnu dokončila unikátní projekt – Příležitost pro matky na ubytovnách, který odstartoval před rokem půl a nabídl prostor pro intenzivní práci se 43 rodiči a téměř 70 předškolními dětmi. Jednalo se o pilotní projekt této neziskovky, který v něm propojil své dvě sociální služby. Cílil na zlepšení životní situace rodin v rámci spolupráce se Sociálně aktivizačním programem, s důrazem na individuální podporu jejich dětí díky Nízkoprahovému klubu Pavlač.

O projektu

Díky projektu Příležitost pro matky na ubytovnách měla Ratolest Brno možnost otestovat pilotně spolupráci dvou sociálních služeb. Ty se běžně každá zvlášť zaměřují pouze na pomoc dospělým rodičům, nebo dětem. V rámci projektu obě služby spolupracovaly a nabízely tak lidem v obtížných životních situacích komplexní služby zaměřené na pomoc všem členům rodiny. Společná práce s rodiči i dětmi se ukázala jako velmi efektivní.

„Při naší práci v rodinách se často potýkáme s tím, že existenční problémy (hrozba ztráty bydlení, výpadek sociálních dávek nebo celkově dlouhodobě nízké příjmy) přebijí potřeby dětí. Proto jsme uvítali možnost propojit se s Nízkoprahovým klubem Pavlač, jehož pracovníci mají větší možnost řešit opravdu to, co trápí děti a jsou jim oporou,” říká Mgr. Markéta Huková, sociální pracovnice Sociálně aktivizačního programu pro rodiny s dětmi.

V rámci projektu bylo nabízeno sociální poradenství rodičům i dětem ze sociálně vyloučených lokalit a ubytoven. Pro ně jsou často sociální služby nedostupné z různých důvodů (např. vzdálenost, zajištění hlídání aj.). Sociální služby byly poskytovány jak v prostorách Ratolesti Brno, tak i přímo v přirozeném prostředí klientů – v domácnostech anebo v okolí jejich bydliště.

ubytovna

Mezi nejčastější zakázky klientů ze sociálně vyloučených lokalit patřilo zabezpečení vzdělávání pro menší děti (nalezení školy, předškolní přípravy, nultých ročníků, či samotný rozvoj předškolních dovedností), řešení finanční situace rodiny, doprovázení na úřady, zapojování obou rodičů v rámci péče o děti, či shánění adekvátního bydlení v rámci města Brna.

„S klienty jsme hledali možnosti obecního bydlení, zapojili jsme se i do nových výzev ve formě prostupného bydlení na Francouzské ulici či do projektu Housing First,“ říká Mgr. Markéta Lažová, sociální pracovnice Sociálně aktivizačního programu pro rodiny s dětmi.

Výstupem tohoto projektu je příručka Příležitost pro matky na ubytovnách

Kontakt

 

Více informací o činnosti neziskovky Ratolest Brno se dozvíte na webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *