Češi budou vrtat studně v Africe

Sdílet
Čas čtení: 5 minuty

Za projektem Kapka života stojí dobrovolnický spolek Olimali, který pracuje na projektech rozvojové spolupráce, na humanitárních, ekologických a sociálních projektech pro celý svět (momentálně  v Africe, v České republice a na Ukrajině). V rozhovoru s předsedou tohoto spolku se dozvíte, jak vznikl projekt Kapka života a jak probíhá samotná realizace. Seznamte se s…

Jmenuji se Patrik Kutaj a jsem předseda občanského sdružení Olimali z.s. a zakladatel jedinečného projektu Kapka života, který se orientuje na zabezpečení pitné vody pro Guineu. Po dlouhá léta jsem pracoval v Ostravě jako důlní vrtmistr vrtání degazace a geologického průzkumu v známých dolech jako Paskov, Chlebovice, Darkov, ČSM a mnoha dalších, kde jsem nabyl bohaté zkušenosti. Poté jsem působil jako vrtmistr vrtání studní a pilotů pro zakládaní staveb v České a Slovenské republice. Za skutečně významnou zkušenost považuji působnost ve vrtařském týmu na Haiti v Karibiku, kde se odehrála jedna z největších přírodních katastrof, kde jsem také působil jako vrtmistr.

Kolikrát a při jaké příležitosti jste navštívil Afriku?

Konkrétně v Africe jsem ještě já osobně nebyl, ale samozřejmě to neznamená, že nevím jaká je tam situace s pitnou vodou. Mimo jiné můj kolega, který se podílí na projektu, létá pravidelně 2x ročně do Guinei. V minulosti jsem ale navštívil osobně Haiti, kde jsem také budoval studny.

Mimo Afriku jsem navštívil spoustu zemí například: Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Ukrajinu, Francii, Španělsko, Itálii, Belgii, Anglii, Dánsko, Švédsko, USA, Haiti. Kdybych se ještě opravdu zamyslel, věřím že bych si ještě na nějaké země vzpomněl. Mým koníčkem je totiž cestování a poznávání nových lidí.

Co vás přimělo k nápadu založit projekt Kapka života a začít vrtat studně v Africe?

Co se týče vrtařských prací, tak mám opravdu velké zkušenosti. Vrtal jsem jak v podzemí (dolech), tak na povrchu. Vrtal jsem stavební vrty, geologický průzkum, plyn, ale i studny a to hned v několika zemích Evropské unie. Jenomže práce mi přišla stereotypní a nenaplňující, tak jsem se rozhodl pro změnu! Rozhodl jsem se využít své zkušenosti a chtěl jsem je využít k dobré věci, například zakládání staveb nebo vrtaní studní v rozvojových zemích.

Na internetu jsem náhodně natrefil na jednu organizaci, která zrovna hledala vrtmistra pro vrtání studní na Haiti v Karibiku. Odepsal jsem na inzerát, sešli jsme se slovo dalo slovo a letěl jsem. Když jsem se najednou ocitl mezi lidmi, kteří patří mezi jedny z nejchudších na planetě a viděl jsem, jak cenná je tam voda, tak jsem si uvědomil, že to je to, co mě vnitřně naplňuje a že to je přesně to, co chci dělat a že to má opravdový smysl. Na základě této jedinečné zkušenosti jsem se rozhodl, že založím vlastní projekt Kapka života… A proč právě Afrika?

Další rozhovor o projektu Kapka života si můžete poslechnout i zde

Všichni víme, že Afrika je známá nedostatkem pitné vody a častým úmrtím lidí na virová onemocnění z infikované vody. Rozhodl jsem se tedy udělat si průzkum Afriky, v jaké zemi jsou nejhorší podmínky, co se pitné vody týče. Setkal jsem se s desítkou organizací, které již několik let humanitárně působí v Africe. Po dlouhých rozhovorech jsem konstatoval, že situace je alarmující a studny jsou třeba úplně všude, a to co nejdříve. Když jsem na schůzkách prezentoval svůj projekt, který je zaměřený právě na vrtání studní s pitnou vodou, odezva byla jednoznačná: „ To je skvělé, to by určitě eliminovalo spoustu problémů, kdy by bylo možné začít?“ Na základě toho jsem se musel rozhodnout podle dostupnosti a možností přepravy vrtné techniky a také přístupnosti země pro jednu konkrétní zemi.

Představte projekt Kapka života

Projekt Kapka života je určený africkým, nyní guinejským komunitám, osadám a vesnicím v nejchudších oblastech, ale také organizacím provozující sociální a vzdělávací činnosti v Guinei, a tím jsou školy, sirotčince, zdravotní střediska.

Filozofie projektu spočívá v záchraně lidských životů, vybudováním studní s pitnou vodou.

V rámci projektu budeme zapojovat místní lidi do údržby studní a vrtných prací, aby se lidé naučili manuálně pracovat a získávat tak zkušenosti do života a dále rozvíjet pracovní dovednosti. Dalšími z dlouhodobých cílů jsou také socializace a vzdělávání, tyto dva faktory jsou nezbytné pro dosáhnutí vyšší úrovně země. Také bychom chtěli v budoucnu pomoci vybudovat školicí centrum za pomoci místních škol a organizace Centrum dialog,  kde bychom lidi učili řemesla potřebné v jejich zemi jako například: vrtání studní, opravování aut,  manipulace s nářadím (svářečka, bruska, vrtačka apod.).

Funkční studna
Funkční studna

Konečnou vizí je trvalá Česká rozvojová mise v Africe, která bude zamezovat ztrátě lidských životů, provozovat technickou pomoc, vzdělávat a podporovat rozvojové aktivity místních až do té doby, dokud se lidé neosamostatní a nebudou soběstační. Až se nám podaří naplnit naše poslání v Guinei, chtěli bychom budovat studně v dalších afrických zemích.

Máte stálé/ho podporovatele?

Projekt Kapka života sklidil velký zájem, co se sponzorů týče. Aktuálně realizujeme mnoho setkání se společnostmi, které mohou významně přispět k rozvoji a úplné aktivizaci projektu, bohužel jména v tomhle čase zveřejňovat nemohu. Ovšem o úspěšných setkáních budeme rádi veřejně informovat. Jedním z našich významných finančních sponzorů, kterého již jmenovat můžu, je nadace Drap foundation, která nás podporuje jak finančně, tak i mediálně. Naším významným partnerem se stalo také Centrum dialog, o.p.s. které nám pomáhá s logistikou přímo v Guinei. Dále také veřejnost.

Popište prosím, jak bude probíhat realizace projektu

Pro aktivní realizaci projektu je nezbytné dát dohromady vrtnou techniku. Následně vystavíme techniku pro veřejnost v Praze, kde také otevřeme veřejnou sbírku, která bude zaměřena na lodní dopravu kontejneru do Guinei. Po vylodění v Conakry budou následně vybudovány první 4 studny pro základní školy, které máme již dohodnuté. V těchto školách již studuje více jak tisícovka dětí, které mají adoptivní rodiče z České republiky prostřednictvím Centra dialog. Postupně se budeme přesouvat dál do vnitrozemí až do těch nejchudších oblastí. Prioritou jsou pro nás  samozřejmě osady a vesnice s velkou vzdáleností k vodnímu zdroji a samozřejmě i různé sirotčince, školy, zdravotní střediska.

Průběh prací
Průběh prací

Spolupracujete/navazujete spolupráci s místními organizacemi?

Ano, spolupracujeme s organizací Centrum dialog, o.p.s. která  má v Guinei zkušenosti již 14 let. Samozřejmě navazujeme kontakty i s dalšími organizacemi z Guinei.

Navíc tento měsíc, přesně 15.1.2016 letí kolega do Guinei připravit podklady ke spolupráci s místními školami, zajistit hlavní základnu, kde budeme moci skladovat naši veškerou techniku, která je nezbytná k práci.

Věříte, že se celková situace v Africe někdy změní k lepšímu?

Určitě jedna organizace nespasí celou Afriku, ale věřím, že pokud tuhle situaci budeme řešit v kořenech těchto problémů s pitnou vodou. Tak by nemělo v budoucnu docházet k různým migracím a také jim určitě pomůžeme zlepšit sociální prostředí a aspoň z části předejít v těchto místech častým onemocněním a epidemiím, díky kontaminovaným vodním zdrojů, ze kterých jsou nuceni lidé prát, umývat se a nakonec vařit i pít. Také řada dětí bude moci chodit do školy místo toho, aby docházelo denně i 10 kilometrů k vodnímu zdroji a nosilo vodu do domácnosti.

Africké děti
Africké děti

Co považujete za svůj dosud největší úspěch/neúspěch?

Největší úspěch jsou samozřejmě mé děti. Co se týče úspěchů mého pracovního života, tak samozřejmě považuji za svůj největší úspěch studny, které jsem vybudoval na severozápadě Haiti. Nyní bych chtěl tento úspěch překonat a vybudovat za pomoci veřejnosti co možná nejvíce studní v Africe.

Kontakt

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.