Pozvánka na Den nevidomých v Olomouci

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR – Oblastní odbočka a Prodejna Tyflopomůcek, TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. a Tyfloservis, o.p.s. Olomouc pořádají u příležitosti Dne nevidomých v pátek 13. listopadu 2015 od 9:00 do 16:00 hodin Den otevřených dveří.

Program Dne otevřených dveří

Můžete si prohlédnout prostory organizace a seznámit se s nabídkou služeb, aktivit a programů pro osoby se zrakovým postižením. Budou vám ukázány speciální pomůcky pro zrakově postižené, např. mluvící váha, mluvící teploměr, rozlišovač barev, mluvící mobilní telefon, počítač s hlasovým výstupem a zvětšovacím programem, elektronické lupy, čtecí zařízení. Také se můžete seznámit s bodovým písmem, hmatovými obrázky i mapami.

Co zažijete?

Budete mít příležitost vyzkoušet si s klapkami na očích  různé situace ze života nevidomých. Také si budete moci vystřelit z pistole upravené pro nevidomé. A možná přijde i vodící pes.

Akce je určena pro širokou veřejnost, žáky, studenty a pedagogy škol, pro lidi, kteří špatně vidí a nevědí si občas rady, jak řešit některé situace.

Socha na Institut des Jeunes
Socha na Institut des Jeunes

O Dni nevidomých

Den nevidomých připadá každoročně na 13. listopad. Jde o ryze český vynález, ale postupně se připojily i další země. Den nevidomých, jak jej známe dnes, vznikl u nás v roce 1947 z podnětu dvou učitelů brněnské školy pro nevidomé Rudolfa Krchňáka a Lubomíra Nopa.

Francouz Valentin Haüy (1745-1822), zakladatel systematického vzdělávání nevidomých, vstoupil do historie jako zakladatel prvního vzdělávacího a výchovného zařízení pro nevidomé v Paříži (1784). Již od studentských let se zajímal o problémy pařížské chudiny. Nejvíc ho upoutaly podmínky nevidomých, kteří tehdy přežívali odkázáni na dobročinnost. V jeho době málokoho napadlo, že by mohli i pracovat. S výchovou a vzděláváním začal Haüy u nevidomého Françoise Lesueura. Haüye zvláště upoutala jeho dovednost hmatem rychle rozeznat jednotlivé mince.

Kontakt

Školní skupiny hlaste prosím předem čas exkurze!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.