Spolek Hrou za výlohou propaguje otevřené vzdělávání
Hrou za výlohou z.s. je nově vzniklá nezisková organizace, která chce formou otevřeného vyučování dětí ve výloze představovat širší veřejnosti moderní učení a zvyšovat tím zájem rodičů o způsob a kvalitu vzdělávání jejich dětí ve školách, podněcovat je k vyšší angažovanosti za své představy a cíle.
O spolku Hrou za výlohou
Spolek je dobrovolným, nevládním, neziskovým svazkem občanů, v němž se spolčili občané (vesměs rodiče), kteří mají zájem vzdělávat své děti v režimu domácího vzdělávání a zároveň propagovat moderní formy vzdělávání. Cílem spolku je domácí vzdělávání malých skupin dětí rodičů sdružených ve spolku. A dále výchovně vzdělávací, lektorská činnost za účelem propagace moderního vzdělávání pro 21. století.
Zakladatelky Hrou za výlohou z.s. – Kateřina a MarkétaSpolek Hrou za výlohou založily dvě pedagožky Kateřina a Markéta, které mají bohaté zkušenosti s výukou na státních školách a zjistily, že vzdělávat jde i jinak. Nebyly spokojené s nabídkou českého školství, a proto si založily vlastní, domácí školu. Samotný název je jakýmsi mementem Školy Hrou, první polistopadové soukromé školy u nás, ve které také učily a jejíž přátelskou atmosféru, vzájemný respekt celé komunity a bezpečné prostředí by rády následovaly.
Rozdíly mezi státní a domácí školou
Několik rozdílů mezi státní a domácí školou:
- výuka probíhá v heterogenních skupinách – podle věku (1. skupina: předškoláci, prvňáci, druháci; 2. skupina: třeťáci až páťáci); maximální počet dětí v jedné skupině je 12
- učí se v projektech a tématických celcích často podle aktuálního zájmu skupiny dětí i zájmu učitelek
- ve vyučování naplňují Rámcový vzdělávací program daný školským zákonem; vycházejí z konstruktivistické pedagogiky, inspirují se odkazem československého meziválečného školství a zejména pak severským Daltonským a Jenským plánem, při sestavování výuky využívají metod kritického myšlení, problémového a projektového učení, tvořivé a činnostní školy a Bloomovy taxonomie kognitivních cílů
- snaží se o individuální přístup ke každému dítěti
- kladou důraz na spolupráci s rodiči, přátelskou a zpětnou vazbu
- učí se za sklem („za výlohou“) – v České republice to není obvyklé, ale na prosklené dveře či celou zeď ve třídě si zvyknou děti i učitelé
Jak probíhá výuka
Výuka probíhá 4 dny v týdnu od pondělí do čtvrtka, jeden den je projektový. V této škole nezvoní a den je rozvržen do jednotlivých bloků. V určené dny navštěvují různá sportoviště nebo jezdí na externí sportovní pobyty. Venku se však pohybují denně – buď v rámci projektového dne, nebo v rámci výuky.
Spolek hrou za výlohou není alternativou ke státní škole, ale nabízí komorní respektující prostředí pro vás i vaše děti.
Otázky jsou více než odpovědi!