Praktický příklad firemního dobrovolnictví

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

V rámci konceptu naplňování společenské odpovědnosti firem se některé brněnské firmy zapojily do projektu Spouštíme lavinu dobrovolnictví a pomáhají tak organizacím poskytujícím sociální služby v různých částech města Brna. Za projektem stojí Ratolest Brno, která poskytuje kompletní bezplatný servis pro uskutečňování firemního dobrovolnictví.

Ratolest Brno

Neziskovka Ratolest Brno poskytuje širokou škálu sociálních služeb dětem a mládeži. V projektu Spouštíme lavinu dobrovolnictví poskytuje informační servis mezi neziskovkami a firmami a pomáhá jim při uchopování konceptu firemního dobrovolnictví a jeho realizaci. Mj. zprostředkovává:

 • seznámení se s organizací, ve které bude pomoc vykonávána
 • zajištění pojištění
 • informace o sociálních službách, které organizace poskytuje
 • princip fungování sociálních služeb

Jak probíhá spolupráce

Příkladem aktivit projektu je spolupráce firmy Maxprogres a  obecně prospěšné společnosti Podané ruce. Čtyři dobrovolníci z brněnské společnosti, zabývající bezpečnostními technologiemi, zamířili jednu květnovou středu namísto do svého obvyklého zaměstnání do organizace Podané ruce. Tato nezisková organizace se věnuje jednak práci s dětmi a mládeží, ale zároveň prevenci, léčbě a další pomoci lidem, kteří se potýkají s obtížemi se závislostmi. Čtyři firemní dobrovolníci přijeli, plní entuziasmu a v dobré náladě, připraveni pomáhat. Ještě než se všichni pustili do práce, došlo k seznámení s organizací, proběhlo proškolení a byl sestaven plán celého dobrovolnického dne a rozděleny činnosti, se kterými bylo potřeba vypomoci.


maxprogres 2Celkem 24 hodin věnovali zaměstnanci firmy Maxprogres v rámci dobrovolné pomoci úpravě okolí budovy. Přestože to byla práce náročná, dobrovolníci si toto vybočení z pracovního stereotypu pochvalovali. Dobrovolnice Radka, Hana a Linda pomohly s tříděným odpadem a  odvozily jej. Dobrovolník Jaroslav se několik hodin věnoval sekání trávníku okolo budovy a i přes náročný kamenitý terén neztrácel optimismus a nadšení. Jaroslav ocenil zejména to, že mohl strávit den na čerstvém vzduchu a svou činností pomoci této organizaci. Kromě pobytu na čerstvém vzduchu firemním dobrovolníkům akce přinesla dobrý pocit a uznání z excelentně vykonané práce, které se jim dostalo od zaměstnanců Podaných rukou. „Dobrovolníci nám skvěle uklidili okolí společnosti. Díky firemním dobrovolníkům bylo po celém areálu zameteno, čisto, byl upraven chodník a zaměstnanci Podaných rukou se mohli věnovat svým klientům v obtížných životních situacích bez přerušení běžného provozu.“


Společenská odpovědnost firem

Společenská odpovědnost firem se v poslední době stává stále častěji zmiňovaným pojmem. Je to cesta, kterou se mohou firmy na trhu velmi dobře odlišit tím, že se zajímají o komunitu, ve které působí. Kromě dalších činností, kterými mohou firmy vypomáhat, se stále častěji pořádají i tzv. dobrovolnické dny. V těchto dnech mohou zaměstnanci pomáhat v pracovní době veřejně prospěšným projektům. Firemní dobrovolnictví nemusí zaměstnanci trávit jen manuálními činnostmi, jako je úklid prostranství, výsadba stromů atp., ale mohou využít přímo svůj vlastní profesní potenciál. Často totiž neziskové organizace nemají možnost zvyšovat si tak aktivně kvalifikaci v oblasti IT a moderních technologií, jak vyžaduje dnešní doba. Případně pracovníkům neziskových organizací schází dovednosti, které např. vybočují z jejich vlastní odbornosti. Jde např. o:

 • marketingové a PR znalosti,
 • orientace v právních či finančních oblastech,
 • dluhová problematika aj.

Právě s těmito dovednostmi pomáhá neziskovým organizacím také tzv. expertní dobrovolnictví, jde o sdílení know-how ze ziskového do neziskového sektoru.

Firemní dobrovolnictví přináší obohacení oběma stranám, které se od sebe vzájemně mohou mnohému naučit a udělat si představu o fungování druhé strany.

Pro více informací o projektu, dobré praxi a získání kontaktu pro zapojení, můžete využít webové stránky projektu lavinadobrovolnictvi.cz.

Jeden myslel na “Praktický příklad firemního dobrovolnictví

 • 23.6.2015 (21:45)
  Trvalý odkaz

  A člověk se musí zeptat – opravdu tímto neziskovce pomohli nebo by bylo výrazně efektivnější využít jejich znalosti a kontakty jinak? Nestali se jenom zbytečně předraženými uklízeči?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.