Projekt Moderní venkov byl úspěšný

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Projekt Vzdělávání pro moderní venkov je téměř u konce, trval od října loňského roku do letošního května, a slaví mimořádný úspěch. Za realizací stálo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a  jeho cílem bylo podpořit vzdělávání lidí žijících v obcích do 2 tisíc obyvatel. O projektu jsme vás informovali na stránkách Deníku neziskovky.

Průběh projektu

Bezplatné vzdělávací semináře byly určeny pro občany obcí do 2 tisíc obyvatel v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Doposud se zúčastnilo přes 350 občanů z obou krajů. Šestihodinové semináře se konaly přímo v jejich obcích.

Vzdělávání občanů probíhalo v následujích oblastech:

  • základní počítačové dovednosti
  • finanční gramotnost
  • základy podnikání

Zájem byl opravdu velký. Někteří účastníci si dokonce půjčili počítač od svých známých – jen aby mohli dorazit na bezplatný počítačový seminář. Kapacita mobilní učebny, se kterou projekt cestoval po vybraných obcích, byla totiž pokaždé rychle naplněna. Také specifické semináře finanční gramotnosti a základů podnikání si na vesnicích našly své zájemce.

  „Semináře mají veliký přínos pro občany obcí, kteří nemají možnost nikam cestovat – mají školení v místě,“ pochvaloval si účastník z Mnetěše. A skutečně: na semináře mohli dorazit i občané, kteří by jinak do velkého města za vzděláním necestovali, například lidé starší nebo zdravotně znevýhodnění. Stačilo jen dojít na místní obecní úřad, do školy nebo obecního domu.

Semináře

Velkou výhodou u seminářů z oblasti podnikání a finanční gramotnosti byly také malé skupinky účastníků (5 – 10 osob), což dalo prostor individuálnímu přístupu lektorů. A právě kvalitní lektoři byli třetím podstatným faktorem úspěchu kurzů. Účastníci kladně hodnotili nejen jejich odbornost, ale i ochotu odpovídat na dotazy a praktické zaměření.

Doslova na dračku pak šly hlavně semináře počítačových dovedností. Ačkoliv mobilní učebny byly vybavené vlastními počítači, často byl zájem takový, že přicházeli i lidé s vlastním nebo půjčeným počítačem, aby se mohli semináře zúčastnit. Obsahem seminářů byly hlavně základy práce s počítačem, práce s textem, tabulkami, obrázky a videem. „Doporučuji všem začátečníkům i pokročilým uživatelům PC. Otevřely se mi nové obzory při práci s počítačem,“ napsal účastník z Velkých Albrechtic.

Moderní venkov - V.Albrechtice
Počítačový seminář v obci Velké Albrechtice

Všichni účastníci seminářů Moderního venkova měli k dispozici:

  • výuku – kvalitního lektora
  • pracovní materiály
  • individuální poradenství
  • doplňkové informační zdroje na webových stránkách

Po absolvování seminářů získali účastníci Certifikát o absolvování. Více informací o projektu najdete na stránkách Moderní venkov.

Projekt „Vzdělávání pro moderní venkov“ reg. č. CZ.1.07/3.1.00/50.0025 je spolufinancován v rámci OP VK z prostředků ESF a poskytovatelem dotace je MŠMT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.