Po celé republice probíhá Týden pro fair trade

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

V rámci Týdne pro fair trade, který se letos koná od 4. do 10. května, se pod záštitou organizace Fairtrade Česko a Slovensko a Ekumenická akademie konala tisková konference, na které se mj. zveřejňovaly výsledky obratů z prodeje fairtradových produktů v České republice za rok 2014. Speciálním hostem byl farmář Fortin Bley, pěstitel fairtradového kakaa z Pobřeží Slonoviny. 

Rok 2014 a fair trade v ČR

Čeští zákazníci utratili v roce 2014 celkem 203 milionů korun za výrobky se známkou FAIRTRADE. Maloobchodní obrat se oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17%. S rostoucí spotřebou tak lidé stále více podporují drobné zemědělce a pracovníky z rozvojových zemí. Nejprodávanějším fairtradovým produkty jsou:

  • káva – vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun; z celkového maloobchodního obratu s fairtradovými produkty tvoří 68%
  • výrobky z fairtradové bavlny, kterým patří 16%, což přestavuje 32 mil. Kč
  • čaj se 7%, za který spotřebitelé zaplatili téměř 14 mil. Kč.

„Čísla za rok 2014 jsou pro nás dobrým signálem,“ říká Hana Chorváthová, ředitelka organizace Fairtrade Česko a Slovensko, a dodává: „Bylo logické, že strmý nárůst z roku 2013, kdy jsme zaznamenali 80% zvýšení obratu, nebude možné udržet. Pozvolný nárůst ve výši 17% oproti roku 2013 je pro nás pozitivním signálem, že spotřebitelé mají o fairtradové produkty stále zájem a především, že nabídka obchodníků se postupně zvyšuje.“

Fair trade v číslech

V nárůstu obratu se odráží jak zájem o fairtradové produkty na straně českého spotřebitele, tak samozřejmě zvyšující se nabídka jednotlivých obchodníků. Dle loňského výzkumu zná v České republice 26% spotřebitelů známku FAIRTRADE a 52% lidí se setkalo s pojmem fair trade obecně. Tři pětiny dotázaných jsou přesvědčeny o tom, že svými nákupy mohou pomoci výrobcům ze zemí globálního Jihu.

Organizace Fairtrade Česko a Slovensko má poprvé k dispozici i výsledky maloobchodních obratů na Slovensku. V roce 2014 dosáhly prodeje produktů se známkou FAIRTRADE na Slovensku 31 mil Kč.

A kde si můžeme v Česku koupit fairtradové výrobky?

Fairtradové výrobky lze v Česku koupit v řetězcích (Starbucks, Tchibo, Kaufland, Marks&Spencer, DM drogerie či Tesco), v nezávislých specializovaných obchodech (např. Obchod NaZemi, obchod Fair&Bio, Fair trade Centrum, obchody zdravé výživy) či v e-shopech (např. Miko káva, Fairmade). V Česku existují také 3 pražírny fairtradové kávy: Mamacoffee, Volkafe a Fair&Bio.

Pozvánka na Férovou snídani na Letné

V rámci kampaně přijel do Česka i farmář Fortin Bley. Veřejnost se s ním může setkat 9. května na akci Férová Letná – na 5. ročníku Férové snídaně NaZemi, oslavě fairtradového a lokálního jídla a pití. Podpora fair trade se totiž dobře doplňuje i s podporou lokální produkce.

9. května se slaví Světový den pro fair trade.

Letos akce proběhne na více než 120 místech v ČR. Více informací naleznete na stránkách férová snídaně.

Kontakt

 

Projekt je podpořen z prostředků Evropské unie. Obsah je zcela na odpovědnosti Ekumenické akademie a jako takový nemůže být považován za stanovisko Evropské unie. Projekt byl také podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.