Web BuduPomahat.cz podporuje spolupráci neziskovek a široké veřejnosti

Sdílet
Čas čtení: 9 minuty

Občanské sdružení BuduPomahat.cz bylo oficiálně založeno v roce 2012. Web se stejným názvem však začal pozvolně vznikat již o několik let dříve. Byl založen čistě z potřeby  pomáhat druhým, zprostředkovat pomoc „od někoho k někomu“. V našem rozhovoru se zakladatelkou BuduPomahat.cz se dozvíte, kolik práce stojí za takovým projektem, jak moc náročné je zkoordinovat práci, děti a pomoc potřebným a kolik radosti tato činnost přináší. Seznamte se s …

Jmenuji se Hanka Kosová, je mi 48 let, jsem rozvedená, mám dva syny. Vystudovala jsem Vysokou školu ekonomickou, jsem původním povoláním ekonomka, ale nikdy jsem se tím neživila. Byla jsem tanečnicí ve Státním souboru písní a tanců a Armádním uměleckém souboru, pracovala jsem jako úřednice, produkční, grafička a nakonec jsem se dostala až k videu a absolvovala jsem třísemestrální kurz audiovizuální tvorby ve Škole audiovizuální tvorby IMPULS v Hradci Králové. Projektu BuduPomahat.cz se věnuji dobrovolnicky.

Jak vznikl web, později o.s. BuduPomahat.cz ?

Zárodek webu je hodně starý 🙂 Staršímu synovi je 27 let a když byl malý, řešila jsem, kam „užitečně“ s oblečením a hračkami. Totéž jsem řešila v případě druhého syna, tomu je teď 15. Když byl malý, pátrala jsem po internetu, ale tenkrát jsem nikde nenašla informace o tom, který dětský domov by oblečení a hračky chtěl, o neziskovkách jsem nevěděla vůbec nic. To až později. V zaměstnání jsem byla pověřena vytvářením videí. To mě přivedlo až k práci pro jedno studio, točili jsme reportáže pro pozitivní zpravodajství, témata jsme si vyhledávali sami a tak jsem objevila neziskovky 🙂 Reportáže o nich jsme pak pravidelně do zpravodajství zařazovali. Po roce pozitivní zpravodajství skončilo a já měla absťák po dobrých zprávách. A jednou takhle večer v posteli přišla myšlenka: „Budu si ty dobré zprávy obstarávat dál.“ Vytvoření videoprezentace je poměrně drahá záležitost a neziskovky nemají peněz nazbyt. Když už tedy mám kameru a střižnu, tak jim budu vyrábět krátké videoreportáže zdarma. Tenkrát se neziskovky neobjevovaly v televizi tak často jako teď, pro mnohé neziskovky to byla jediná možnost této formy prezentace. Byl to začátek roku 2010.

A pak jsem zaslechla v radiobazaru paní, která nabízela vzory na pletení – že by je ráda někomu věnovala. Došlo mi, že rozhodně nejsem sama, kdo by potřeboval mít po ruce nějakou databázi potřeb, kam by zadal, co nabízí a našel si, kdo tu konkrétní věc potřebuje. Začala vznikat databáze neziskovek s uvedením možností nefinanční pomoci – vyhledávala jsem neziskovky na internetu a do tabulky jsem kromě základních údajů vypisovala i věci, které neziskovky přivítají. Teď už se neziskovky registrují samy. A taky jsem si všimla, že neziskovky pořádají různé veřejné akce, tak jsem začala všechny pozvánky, které objevím, umísťovat na jedno místo. A tak se celý projekt nenápadně rozrůstal.

Občanské sdružení bylo zaregistrováno 20.2.2012, z grantu Nadace OKD jsem pořídila vybavení, které mi k natáčení scházelo a musela jsem si ho půjčovat, o naprogramování webu se postarala cestovní kancelář Alexandria. Vytvořené prezentace neziskových organizací jsem nabídla k odvysílání TV NOE (vysílají je dosud) a pro tuto televizi jsme v roce 2013 začali vyrábět pořad o neziskovkách Kde se dělá dobro, odvysílalo se 11 dílů, pak jsem bohužel musela natáčení přerušit, už nebyla kapacita ….

Když se budeme držet názvu – Komu a proč budete pomáhat/pomáháte?

2014 01 Exkurze dětí z DD
Exkurze dětí z DD v Kašperských Horách v Hotelu Šumava v Kašperských Horách, foto: Martin Štochl

Projekt byl založen na podporu neziskového sektoru, zejména se soustřeďuje na neziskovky, které pomáhají znevýhodněným, ale občas „utečeme“ i jinam. Celá tahle oblast je nesmírně zajímavá, považuji to za skvělou formu vzdělávání. Dozvídáme se spoustu nových věcí nejen o práci neziskovek a úžasně nadšených lidech, kteří v nich pracují, ale i o nemocech, handicapech, pomůckách pro lidi se specifickými potřebami, je toho opravdu hodně a je na tom skvělé to, že dokážeme poradit lidem, kteří se z titulu názvu projektu na nás obracejí s různými dotazy. Dokážeme nasměrovat na správnou neziskovku, která jim může pomoci, dokážeme „umístit“ věci, které někdo nepotřebuje, dokážeme dohledat nejbližší sběrné místo pro plastová víčka 🙂

Cílem je ale hlavně to, aby se o webu dozvědělo co nejvíc lidí, protože se stále o neziskovkách mnoho neví a jistě je řada lidí, kteří by rádi pomáhali, jen o těch všech možnostech prostě nevědí. A když jednou zkusí pomoci, už u toho zůstanou, protože pomáhat je radost 🙂 Určitě budou mít větší radost, když navštíví koncert svého oblíbeného zpěváka, který bude navíc benefiční, když nakoupí dárky od chráněné dílny, když věnují věci, které nepotřebují, nějaké neziskovce anebo do dobročinného obchodu.

Projekt pomáhá neziskovkám s prezentací a veřejnosti s uplatněním nabízené pomoci.

Jaké cíle sleduje vaše občanské sdružení?

Na jedné straně pomoc neziskovkám a na druhé straně osvěta. S některými neziskovkami spolupracujeme průběžně, vytváříme jim třeba i krátké spoty nebo reportáže z jejich akcí – projekt BuduPomahat.cz se tak stal už několikrát partnerem nějaké akce – např. Mluvící ruce České unie neslyšících, TKOSP, Benefičních módních přehlídek o.s. Smíšek, loňského Pestrého plesání Pestré společnosti, koncertu pro Centrum integrace dětí a mládeže v Karlíně, Běhu s batohem… je partnerem i o.s. pro záchranu Malostranského hřbitova, k němuž mě poutají vzpomínky z dětství a Kožíkova Svatá holčička. Aktivně se zapojujeme do osvětových kampaní neziskovek, aktivně šíříme zveřejněné inzeráty či zajímavé informace. Momentálně je mým cílem obnovit natáčení pořadu Kde se dělá dobro, kromě televize NOE máme prostor i v Regionální televizi. Bohužel zatím nemám redaktora, který by se toho zdarma ujal. O neziskovkách by se mělo víc mluvit ve školách, krásný projekt má třeba ZŠ Jarov, ráda bych, aby se jiné školy inspirovaly. Ráda bych, aby si každý řekl „Já budu pomáhat“, chceme inspirovat. To je také cílem projektu. A ukázat, že pomáhat jde i bez peněz. Kdybych to měla shrnout do jedné věty, co je smyslem webu BuduPomahat.cz, tak asi vytvoření prostoru pro propojování neziskovek a veřejnosti.

Kdo vás podporuje a kdo vám pomáhá? S kým spolupracujete?

Křest kalendáře EDA (2)
Křest kalendáře Rané péče EDA, foto: archiv Rané péče EDA

V začátcích mi s vytvářením videoprezentací hodně pomohl Honza Chlaň, moderátor Českého rozhlasu Region, pomáhají synové. O vytvoření webu se postarala cestovní kancelář Alexandria, SEO optimalizaci provedla zdarma Správná firma, v současné době se o programování dobrovolnicky stará pan Jan Tauš. Vysíláním prezentací projekt podporuje TV NOE, firma Panter poskytla slevu na nákup mikrofonu. Nadace OKD umožnila nákup stativu, mikrofonu a počítače na administrativu. Upoutávky na projekt vysílá Český rozhlas Region. Články píše paní Evžena Janovská, která nabídla svoji dobrovolnickou pomoc. Komentáře k reportážím namlouvají Luboš Jeřábek a Pavla Hokszová, stabilního redaktora bohužel nemám, ale kromě synů občas vypomůžou kamarádi Zuzana Trankovská, Václav Hladík, Štěpán Karlesz. S některými neziskovkami si pomáháme navzájem, např. Smíšek, Helppes, Orbi Pontes, NFOZP, Tamtamy. Spolupracuji hodně i s panem Tomášem Mošničkou z portálu Žiju s handicapem a panem Jaroslavem Winterem zejména kolem konference o informačních a komunikačních technologiích pro lidi se specifickými potřebami INSPO. Spolupracuji i s fotografem Ivanem Navrátilíkem, který nabízí neziskovkám zdarma fotodokumentaci akcí. Projekt podpořili třeba herečka Valérie Zawadská, zpěvák a skladatel Richard Pachman, zpěvačka a moderátorka Jana Chládková. Čerstvě upečenou novinkou je spolupráce s hercem Václavem Liškou, kterého můžete vidět třeba v Divadle Na Jezerce.

Vraťme se k vašemu webu Vysvětlete nám, jak funguje, co nabízí, pro koho je určen?

Pro neziskovky web funguje tak, že po registraci mohou zveřejňovat pozvánky na akce, články či inzeráty s poptávkou nefinanční pomoci. Ty pak aktivně a některé cíleně šíříme prostřednictvím Facebooku a Google+. Navíc akce i články zveřejňujeme i my. Neziskovkám i veřejnosti nabízí informace o neziskovkách, mnohdy se i neziskovky „hledají“ mezi sebou. Nedávno jsem obeslala média s informací, že na webu najdou přehled neziskových akcí, třeba se budou inspirovat a budou o neziskovkách informovat ještě víc 🙂 Na webu jsou také umístěny videoprezentace neziskovek a reportáže z různých akcí. V reportážích se vždy snažíme ukázat nějaký dobrý příklad – pro jednotlivce, pro firmy, pro školy. Děje se obrovská spousta dobrých a inspirativních věcí.

Ve vztahu k veřejnosti by měl web sloužit k vyhledání příjemce pomoci, kterou chce jednotlivec nabídnout, k zadání nabídky pomoci, k inspiraci. Najdou se zde ale i informace o neziskovkách, od kterých může jednotlivec pomoc potřebovat. I firmy zde najdou inspiraci – dozvědí se o zajímavých projektech – stáže handicapovaných studentů, sbírání víček, tonerů, sbírky věcí mezi zaměstnanci… Nabídnout chráněným dílnám prostor k prodeji výrobků může většina firem, sbírání víček také není nijak zatěžující aktivita. V této oblasti se hodně angažuje o.s. Andělé bez křídel z Děčína a firma Hottech. Chybí síť sběrných míst – oslovila jsem Českou poštu a Tesco, zda něco takového neplánují, ale bohužel ne.

Co nejvíc postrádáte?

Čas. Jsem zaměstnaná a musím se také věnovat mladšímu synovi a nemocné mamince, takže se nemůžu věnovat projektu tak, jak bych chtěla. A na „papírování“ už čas není vůbec, takže raději vše kolem natáčení platím z peněz, které si občasným placeným natáčením vydělám. Přála bych si potkat alespoň dva lidi, kteří budou neziskovým sektorem nadšení tak jako já – redaktora a účetní, která bude současně umět sehnat peníze z grantů anebo sponzora, který by se celého projektu ujal. Na jednoho člověka je toho opravdu hodně. A mně by se líbila i nějaká soutěž nebo projekt pro školy, aby se děti do činností pro neziskovky začaly zapojovat už ve škole.

Jaké druhy akcí organizujete?

Akce neorganizujeme. Jen informujeme o akcích, na kterých je možné se s neziskovkami seznámit a případně je podpořit. Kdyby na to byla kapacita, určitě bychom pořádali zajímavé akce, kde by se neziskovky mohly prezentovat. Nápady nechybí, chybí kapacita.

Dalo by se spočítat, kolika lidem, projektům, neziskovkám jste pomohli / nebo zprostředkovali pomoc?

Spočítat se to asi nedá, na statistiky už nemáme čas. Vytvořili jsme 46 videoprezentací, přes 100 reportáží, řadu spotů. Všechna videa nějakým způsobem související s pomáháním najdete zde, je jich tam více než 200.

Možná doplním pár čísel za rok 2014 (budupomahat.cz):
Videa o neziskovkách na kanálu YouTube mají v roce 2014 více než 43 tisíc zhlédnutí (v roce 2013 více než 26 tisíc zhlédnutí), vytvořili jsme 45 nových reportáží z prospěšných akcí, 5 prezentací neziskovek, 20 upoutávek, 3 díly pořadu Kde se dělá dobro. Na webu bylo zveřejněno přes 180 článků, přes 700 pozvánek na prezentační či benefiční akce ve prospěch neziskovek nebo potřebných a přes 50 inzerátů. Zaregistrováno máme přes 230 neziskovek. Web navštívilo v roce 2014 více než 27 tisíc unikátních návštěvníků, což je bezmála dvojnásobek roku 2013. 


Pro srovnání rok 2013: 54 nových reportáží z prospěšných akcí, 6 prezentací neziskovek, 7 spotů, 8 dílů pořadu Kde se dělá dobro). Přes 160 článků, přes 500 pozvánek na prezentační či benefiční akce ve prospěch neziskovek nebo potřebných a přes 40 inzerátů).


Když jsme zakládali občanské sdružení, vyžádala jsem si hodnocení od neziskovek, pro které jsme do té doby vytvořili videoprezentaci. Najdete je na našich stránkách.

Máte od neziskovek nějakou zpětnou vazbu?

Ne mnoho, nedožaduju se informací, protože byrokracie mají až nad hlavu. Když se na nás lidé z neziskovek obracejí znovu, že by se rádi zase někde objevili, pak jim to snad něco přináší. Moc mě potěšilo třeba sdělení od Maltézské pomoci, že díky videu se jim podařilo sehnat finanční prostředky na pořízení auta na přepravu handicapovaných dětí. Také vím, že některé neziskovky využívají web jako zdroj informací. Někteří nás na své akce neustále zvou a vždy jsou rádi za reportáž i za zveřejnění pozvánky či tiskové zprávy. Hrdě jsem se cítila, když mi Eva Honková z brněnské Modré berušky řekla, že o projektu slyšela z mnoha stran, že už je to pojem 😀 To fakt potěší 🙂 Těší mě i to, že díky projektu pár lidí už vyzkoušelo, jaké to je pomáhat a sami z toho mají radost. Denně navštíví web kolem 120 lidí, videa zhlédne kolem čtyř tisíc lidí měsíčně, ale to jen na YouTube. Některé neziskovky je mají na svých webech, u těch počet zhlédnutí nezjistím.

Jak se vy osobně angažujete, jak pomáháte?

Díky nabytým znalostem se mi podařilo jistou formu sociální odpovědnosti zavést i v zaměstnání – kolegové a kamarádky mi přinášejí nepotřebné věci do bazárků neziskovek či pro děti ze sociálně slabých rodin a lidi bez domova, vlny a látky pro chráněné dílny, pořádáme adventní prezentace chráněných dílen, sbíráme víčka, děti z dětského domova se byly podívat v provozu. V řešení jsou i stáže handicapovaných studentů, ale máme problém s bariérovostí. Všechny tyto aktivity mají ze všech stran pozitivní ohlas. Z poslední sbírky dostala také chráněná dílna Prosazu hromadu bavlnek a dětský domov ve Strančicích kočárek, a to byste nevěřili, kolik to nadělalo radosti 🙂

Pomáhá syn 02
foto: archiv BuduPomahat.cz

Můj mladší syn se také několikrát snažil prosadit nějakou dobročinnou aktivitu ve škole, ale neuspěl. Když chtěl informovat o tenkrát novém projektu Čtení pomáhá, paní učitelka mu řekla, že to není důležité. V letošním roce se jejich třída zapojila do projektu Pestré společnosti Ponožkový pes, tak snad se přístup už zlepšuje i ve školách.

Co byste si přáli?

Abych měla na natáčení parťáka, kterého to bude zajímat a bavit a práce pro neziskovky mu bude přinášet tolik radosti jako mně. Setkávání s lidmi z neziskovek mi pokaždé „dobije baterky“. Aby bylo víc prostoru pro prezentaci neziskovek, aby se o ně lidé víc zajímali, aby lidé mysleli o trochu víc i na potřeby ostatních, aby bylo víc ohleduplnosti, tolerance a empatie, aby si každý našel „svoji neziskovku“, kterou občas něčím podpoří, protože pomáhat je radost 🙂 Přála bych si, aby se informace o projektu rozšířily, aby se neziskovky registrovaly a zveřejňovaly příspěvky samy, v současné době nám spíše posílají tiskové zprávy a žádají o zveřejnění. Přála bych si, aby si projekt našli jednotlivci a inspirovali se. Aby informace o projektu šířili, aby nám psali o svých zkušenostech. Přála bych si, aby se neziskovky ještě více objevovaly ve zpravodajství. Mnoho se neví o tom, jak je náročné sehnat peníze na provoz.

 Kontakt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.