Proč se stát dobrovolníkem?

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Kdo si dal do nového roku předsevzetí, udělal dobře. Prvotní nadšení je hrozně  důležité, ale bez průběžné motivace nestačí. Ať už se jedná o jakékoliv předsevzetí typu: zhubnu, začnu běhat, přestanu jíst sladké a hlavně čokoládu, budu se více věnovat dětem, přestanu kouřit a začnu chodit víc pěšky. Kdo si však dal do nového roku předsevzetí, že bude pomáhat lidem, začne se více zajímat o to, co se děje kolem a že bude přispívat potřebným, udělal ještě lépe. Toto je totiž reálně splnitelné předsevzetí. Proč se tedy nezapojit do řad dobrovolníků a pomáhat ostatním? Místo peněz někomu věnovat svůj čas a bytí. Kromě dobrého pocitu si odnese i cenné zkušenosti, jedinečné zážitky a nové dovednosti.

Jak se stát dobrovolníkem?

Tuto možnost – stát se dobrovolníkemnabízí občanské sdružení Lata, která pracuje s ohroženými dětmi a mládeží a kromě svého týmu specialistů využívá ke své práci i řadu dobrovolníků. „Na první pohled se může zdát, že dobrovolnictvím člověk nic nezíská a jen dává svůj čas a energii. Opak je ale pravdou. Dobrá neziskovka totiž nepečuje jen o své klienty, ale také o své dobrovolníky,“ říká Markéta Ježková, ředitelka organizace Lata, která pomáhá dětem a mládeži v obtížných životních situacích a jejíž programy by bez dobrovolníků vůbec nemohly fungovat.

Už při úvodním školení se tak dobrovolníci setkají například s metodou assessment centra nebo s tréninkem modelových situací, později navazují různé vzdělávací kurzy a workshopy, díky kterým se dobrovolníci zdokonalují nejen v práci s klienty, ale i v obecně uplatnitelných dovednostech jako je komunikace nebo řešení krizových situací. Latou projde za rok téměř 100 mladých lidí, kteří pomáhají svým mladším vrstevníkům bez nároku na finanční odměnu. Ale přes počáteční nadšení může po čase přijít rozčarování, že ne vše jde tak, jak si původně představovali. Proto má Lata propracovaný systém motivace dobrovolníků.

„Dobrovolníky vzděláváme a připravujeme na práci s klienty a na situace, s kterými se mohou setkat. Dobrovolnictví v Latě však není jen o klientech, ale také o skvělé partě aktivních mladých lidí. Kolektiv tmelíme na společně organizovaných dobrovolnických akcích, jako jsou teambuildingy, Lata hory nebo předprázdninové závody na bobové dráze,“ popisuje koordinátorka dobrovolníků Petra Pfaurová.

To, jak si Lata ochoty mladých lidí váží, dokazuje i její ocenění Dobrovolník Laty, kterého následně nominuje na celostátní dobrovolnickou cenu Křesadlo. Za rok 2014 se vítězkou stala Magda Řepová, která se se svojí klientkou Blážou schází téměř rok a půl.

O sdružení Lata

Sdružení Lata – Programy pro ohroženou mládež pomáhá od roku 1994 sociálně ohroženým dětem a mladým lidem ve věku 13-26 let. Hlavní projekt „Ve dvou se to lépe táhne“ je založen na vrstevnické podpoře od vyškolených dobrovolníků, od nichž se klienti učí, jak se vypořádat s obtížnými životními situacemi a kvalitně trávit volný čas. Pomoc dobrovolníků je doplněna o odbornou péči sociálních pracovníků a další doplňkové služby. V roce 2012 rozšířilo sdružení své služby o program podpůrné individuální práce s rodinou. Jeho cílem je provázení rodičů v náročných momentech výchovy dětí, nalezení prostoru pro komunikaci mezi členy rodiny a posílení zdravých vazeb mezi nimi. Za svou práci získala Lata v roce 2013 mezinárodní Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci, v roce 2014 byla oceněna jako Neziskovka roku. Více informací o organizaci a o dobrovolnictví naleznete na stránkách Laty.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.