Česká koalice Social Watch vydala monitorovací zprávu za rok 2013
Česká koalice Social Watch zveřejnila novou monitorovací národní zprávu o vývoji a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen. Česká republika v roce 2013 – klesající reálná mzda, rostoucí prekarizace práce (viz Slovník cizích slov), nedostupnost bydlení, pokračující demonstrace proti Romům apod.
O Social Watch
Social Watch je mezinárodní síť občanských organizací usilujících o vymýcení chudoby a jejich příčin, o ukončení všech forem diskriminace a rasismu, o zajištění spravedlivé distribuce bohatství a naplňování lidských práv. Social Watch prosazuje mír, sociální, ekonomickou, environmentální a genderovou spravedlnost a zdůrazňuje právo každého člověka nežít v chudobě.
Síť Social Watch vznikla v roce 1995 s cílem nezávisle sledovat dodržování závazků, přijatých na konferenci Organizace spojených národů o sociálním rozvoji v Kodani v roce 1995 a na Konferenci o ženách v Pekingu v témže roce. Na těchto konferencích bylo poprvé definováno odstranění chudoby a rovnost pohlaví jako společný celosvětový cíl – jeden z hlavních vedle míru a lidských práv. Social Watch vydává každoroční zprávy o pokroku a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen (většina lidí žijících v chudobě jsou ženy). Výroční zprávy se staly první stálou monitorovací iniciativou v oblasti sociálního rozvoje a rovnosti pohlaví na národní úrovni a poprvé spojily tato dvě témata v nadnárodním měřítku. Social Watch vyzývá vlády, OSN a mezinárodní organizace k odpovědnosti za naplnění národních, regionálních a mezinárodních závazků k vymýcení chudoby.
Česká koalice Social Watch vznikla v roce 2008 a v současnosti ji tvoří tyto organizace:
- Alternativa 50+
- Ekumenická akademie Praha
- Eurosolar
- Fórum 50 %
- Gender Studies
- Masarykova demokratická akademie
- NESEHNUTÍ
- Trast pro ekonomiku a společnost
Monitorovací zpráva za rok 2013
Letošní zpráva obsahuje 6 kapitol, které se věnují ekonomice, genderové problematice, sociálnímu a dostupnému bydlení, postavení romské menšiny, chybějící komunitní práci a lidskoprávní agendě v zahraniční politice. Součástí publikace je i článek analyzující problematický vývoz zbraní v roce 2013 z České republiky. Zbraně často směřují do zemí nechvalně proslulých porušováním lidských práv, Saúdskou Arábií počínaje, Bahrajnem konče. Více o této problematice zjistíte v tiskové zprávě sociálně-ekologické neziskovky NESEHNUTÍ.
Celou zprávu si můžete přečíst a stáhnout na následujících stránkách.
Kontakty
- Tomáš Tožička – dotazy ke zprávě, tomas.tozicka@educon.cz, 603 866 054
- Linda Sokačová – sociální bydlení, LSokacova@seznam.cz, 777 615 889
- Ilona Švihlíková – ekonomika, ilona.svihlikova@gmail.com, 604 950 835
- Marcela Adamusová – genderová problematika, adamusova@padesatprocent.cz, 774 411 151