V Brně začala výstava Romové a sport

Sdílet
Čas čtení: < 1 minuty

V březnu začala v Muzeu romské kultury v Brně výstava představující úspěchy romských sportovců „Svět bez hranic. Romové a sport“. Výstava potrvá od 20. března do 21. září 2014. Vedle legend československého boxu se návštěvníci seznámí také s nadějnými mládežnickými sportovci. Podle kurátorky výstavy je sport pro Romy způsobem, jak získat uznání většinové společnosti.

V jakých sportech Romové nejvíce vynikají?

„Jejich nejsilnější disciplínou je box. V tom nás také reprezentovali na olympijských hrách,“ uvádí Jana Poláková. Jako první Rom za Československo nastoupil do boxerského ringu pod pěti kruhy Miroslav Šándor (17. místo na LOH 1980 v Moskvě), za Českou republiku pak boxeři Ľudovít Plachetka a Pavol Polakovič (oba 9. místo v Atlantě 1996). Další úspěchy zaznamenali také v gymnastice, kulturistice, fotbalu nebo hokeji.

„Sport dává Romům možnost vypracovat se a díky svým úspěchům být uznáni okolím,“ vysvětluje kurátorka výstavy Poláková. „Někteří romští sportovci, například jako boxer Jan Balog, pak také dále pracují s romskou mládeží a sport se pro ně stává odrazovým můstkem k dalším tématům,“ dodává.

Vedle historie představí interaktivně pojatá výstava i nejmladší generaci romských sportovců, například 11letého Patrika Kroščena z Bohumína, šestinásobného mistra Evropy v kick-boxu.

mistr Evropy v kick boxu Patrik Kroščen_mala

Více informací o výstavě, popřípadě o Muzeu romské kultury v Brně najdete  na následujících stránkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.