Coworking Europe 2013 v Barceloně

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Zástupci občanského sdružení Centrum podpory podnikání Praha, o.s. se v listopadu zúčastnili největší coworkingové konference Coworking Europe 2013 v Barceloně. Účastníci konference se do hlavního města Katalánska sjeli ze 40 zemí světa a vyměňovali si své dosavadní zkušenosti s novou komunitní formou podnikání – coworkingem.

Coworking

Coworking v sobě spojuje myšlenku sdíleného pracoviště pro různorodá povolání a pestrá odvětví podnikání. Na světě v současné době existuje zhruba 2500 coworkingových center a jen v Barceloně jich je v provozu 100. Roku 2009 zařadila místní národní média coworking do seznamu 25 možností, jak se dostat z propasti celosvětové ekonomické krize. Tématu pomoci sociálně znevýhodněným osobám se konference proto věnovala také.

Coworking Europe 2013
Coworking Europe 2013

Coworking v České republice

V České republice je nejznámějším příkladem pražská pobočka nadnárodní sítě HUB a dále Občanské sdružení Centrum podpory podnikání Praha, o.s. (CPPP), které je zároveň provozovatelem centra v Kladně a které v Barceloně prezentovalo možnost skloubit coworking pro rodiče na/po mateřské, resp. rodičovské dovolené a hlídání dětí v jedné budově.

CPPP jako jeden z mála účastníků konference zastupoval neziskový sektor. „Náš“ model coworkingu, který v sobě spojuje hlídání dětí, coworkingový prostor a podnikatelský inkubátor se sešel s pozitivními reakcemi. „Především však naše sdružení dostalo zajímavé rady, jak zdokonalit prostor a jak bychom mohli zlepšit vazby uvnitř vlastní komunity,“ řekla hlavní metodička projektu Petra Verflová, která se konference osobně zúčastnila.

Příklady coworkingu:

  • francouzský formát venkovského coworkingu, pro ty, kteří chtějí pracovat v přírodě
  • slovinský model specificky zaměřeného coworkingu na konkrétní povolání (v tomto případě Poker Office bývalého profesionálního hráče pokeru Andreje Fodora)
  • slovenský nápad spojit práci a dovolenou (Centrum Surf Office, jak již název napovídá, nabízí svým klientům na Kanárských ostrovech plně vybavené kanceláře a zároveň je učí v moři surfovat. Svůj nápad nazývají „coworcation“ – volně přeloženo „cowodovolenou“.)

Více informací o coworkingu najdete na stránkách občanského sdružení, které prezentovalo Českou republiku ve Španělsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.