4+4 informační zdroje pro vaše vzdělávání, které určitě nevyužíváte

Sdílet
Čas čtení: 4 minuty

Dnešní doba internetová je skvělá mimojiné v tom, že nabízí dříve netušené množství příležitostí. Věci, které v minulosti buď vůbec neexistovaly nebo trvaly nepředstavitelně dlouho nebo byly nedostupně drahé, jsou dnes rychle a levně na dosah ruky. Umíme je ale vhodně využívat?

Máme možnosti, ale neumíme

Mám na mysli přístup k informacím, zejména těm aktuálním. Nemá smysl srovnávat se stavem dříve, bylo by to absurdní, stačí si vzpomenout na devadesátá léta. Internet je plný kvalitních informačních zdrojů, ovšem je obtížné je najít, což zřejmě drtivou většinu zájemců od hledání odrazuje. Takže jsou na tom stejně „jako dřív“. Nemohou (neumí) zdroje využít, protože o jejich existenci nic neví a tudíž je ani nehledají.

Podívejme se tedy na několik málo atraktivních a přínosných zdrojů informací, které vás mohou motivovat a inspirovat. Pokud budete chtít, můžete se díky nim zdokonalit v mnoha činnostech (na všechno nejsou školy ;-)). Článek je sice zaměřen na lidi z neziskového sektoru, ale ude uvedené platí pro kohokoliv a pro různá témata.

Víte, že existuje elektronický archiv diplomových prací?

Archiv diplomek je cenný zdroj mnoha výzkumů, dotazníkových šetření, příkladů z praxe nebo „jen“ více či méně kvalitních kompilací k nějakému tématu (což vám může ušetřit čas). Mnohdy můžete najít teoretickou studii, kterou se vyplatí realizovat, třeba přímo ve spolupráci s autorem práce.

A jak práce vlastně najít? Existuje jejich centralizovaný archiv přístupný na adrese www.theses.cz. Obsahuje katalog prací mnoha vysokých škol (v době vzniku článku jich bylo 41, včetně Univerzity Komenského v Bratislavě, jako jediné zahraniční). Práce jsou dostupné ve třech režimech:

 • online ke stažení (ty jsou nejlepší)
 • k nahlédnutí na půdě školy (stará cesta, ale lepší než nic)
 • neveřejné, nedostupné (ojediněle)

Práce můžete vyhledávat a vždy získáte popisné (meta) informace, v mnoha případech i jejich text. Zkuste se podívat na výsledky vyhledávání pojmů fundraising, sociální sítě občanské sdružení, financování neziskové společnosti nebo dobrovolníci sociální služby. A zkuste samozřejmě vyhledat název vaší organizace, zjistíte, zda o vás někdo něco napsal. 🙂

Prezentace – bohatství, které málokdo hledá

Výsledky vyhledávání prezentací pomocí Googlu
Výsledky vyhledávání prezentací pomocí Googlu

Představte si, že jedete přednášet na konferenci a organizátoři po vás chtějí prezentaci. Normální věc. Přemýšleli jste ale, co se s ní děje po konferenci? Obvykle – a mělo by to tak být – se ocitne na webových stránkách konference. Příští rok je odsunuta do archivu, ale na internetu pořád zůstává. A teď si představte, kolik konferencí se každý rok koná a jaká témata se zpracovávají.

Google má skvělou funkci – dokáže vyhledat jen určitý formát souborů. Prezentace bývají ve formátech PDF, PPT, PPTX nebo ODP. Požádejte Google, ať vám najde jen tento typ souboru (postupně) a zadejte mu klíčové slovo. A zkusme pro ukázku použít stejné výrazy jako výše, do Googlu zadejte na zkoušku tyto výrazy:

 • filetype:pdf fundraising
 • filetype:ppt fundraising
 • filetype:pdf „sociální sítě“ občanské sdružení
 • filetype:ppt financování neziskové společnosti
 • filetype:ppt dobrovolníci sociální služby

Pokud zadáte anglické slovo, např. fundraising, Google bude hledat na česky a anglicky psaných stránkách. Pokud chcete jen ty české, pak přidejte do dotazu parametr „site: .cz“, tedy např. „filetype:pdf site:.cz fundraising“ (bez uvozovek). U českých výrazů se hledá jen na českých stránkách, odlišení tam tedy nemá valný smysl.

Nutno podotknout, že existují služby, které slouží k publikování prezentací – mezi největší patří SlideShare. Zde najdete samozřejmě pár set českých prezentací, ale hlavně vám to otevírá cestu do světa. Množství myšlenek odborníků i nadšenců z celého světa můžete získat na několik kliknutí. Hledejte „ngo“ a pak slova jako fundraising, marketing, volunteer nebo finance.

Výsledky vyhledávání prezentací na SlideShare
Výsledky vyhledávání prezentací na SlideShare

Oborové blogy vás spojí s odborníky

Další cenným zdrojem jsou blogy samotných lidí, kteří pomáhají rozvíjet neziskový sektor nebo působí v „příbuzné oblasti“. Těch českých a slovenských bohužel není tolik (tzn. jen nízké desítky), ale přesto se najdou. Za mnohé můžeme zmínit následující.

Nebojte se sociálních sítí

Pokud se vrhnete do sociálních sítí, pak tam naleznete také mnoho zajímavých lidí, kteří vám zprostředkují zajímavé myšlenky. Na každé z větších sítí je někdo, koho stačí sledovat. Na Twitteru je poměrně dost organizací i osobností, Facebook a jeho komunity nepočítaje. Dokonce i Google Plus se prosazuje, byť je až třetí v pořadí. Podstatné je, že můžete jen sledovat a nasávat informace, které vám někdo jiný nabízí.

Další příležitosti, mají zatím málo obsahu

Existují ještě další oblasti, kde je možné získávat kvalitní informace. Nebo naopak – kde se můžete prosadit jako odborník, který danou niku obsadí, protože je málo konkurence. Ostatní pak budou sledovat vás.

 • newslettery – kvalitní newslettery, které přesahují provozní problémy organizace, jsou nedostatkovým zbožím
 • oblastní a tematické obsahové portály – asociace neziskových organizací ve velké většině neumí vytvářet a publikovat kvalitní obsah, tematické webové magazíny snad neexistují
 • časopisy a e-knihy – vyjma Světa neziskovek (který sázíme my v Liberixu) neznám žádný kvalitní obsahový celorepublikový magazín pro neziskový sektor, o vydávání e-booků taky můžeme jen fantazírovat
 • videa – pár záběrů z konferencí, pár záznamů z TEDx, ale tím to hasne…

Příležitostí je zkrátka velké množství a už dnes se můžete vzdělávat, abyste zítra mohli školit. Tak hodně zdaru, je na to potřeba dost času a energie. 🙂

3 komentáře: „4+4 informační zdroje pro vaše vzdělávání, které určitě nevyužíváte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.