CRM pro neziskovky patří k základním nástrojům úspěšné organizace

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Lidé ve vaší organizaci přicházejí každý den do styku s lidmi mimo organizaci. Jednají s klienty, potenciálními klienty, příznivci, úředníky, občas s novináři nebo různými autoritami. Lidé vám chtějí pomoct, chtějí vás kontrolovat nebo vás žádají o informace. Máte připravené typizované reakce, určité postupy, které spustíte, jakmile rozpoznáte, „která bije“. Ale jak se ostatní kolegové dozví o tom, že volali z kraje, psali z místních novin (někdo musí nachystat podklady) a že máte přislíbený pěkný dar?

Kuchyňka, srdce organizace

V běžné organizaci do jisté míry funguje kuchyňka. Tam se lidi scházejí a vyměňují si informace. Přestává to fungovat v okamžiku, kdy

  1. je informací mnohem víc, než si řekněte u kafe, a je potřeba na nich stavět, nikoliv si je pouze sdělit
  2. kuchyňku nebo podobné místo nemáte
  3. své lidi nevídáte zároveň a společné setkání v kuchyňce je pravděpodobné asi jako to, že potkáte Brada Pitta

V takové chvíli se zřejmě uchýlíte k e-mailovému atentátu a začnete zuřivě rozesílat buď příšerně dlouhé a nepřehledné e-maily, nebo kanonády krátkých e-mailů. Nic z toho si vaši kolegové nepoznačí a za 14 dní si nebudou pamatovat. Nešlo by to nějak efektivněji?

Efektivně pracující neziskovka využívá vhodné nástroje

Pokud má být neziskovka úspěšná a efektivní, musí své provozní informace efektivně ukládat, a to takovým způsobem, aby je mohla zase použít. Samozřejmě efektivně. Tím mám na mysli třeba to, že lidi v organizaci vědí, o čem, kdy a s jakým výsledkem jednal ředitel společnosti, nebo že ředitel společnosti ví, že dnes dopoledne proběhlo jednání s partnery připravované konference a že lze počítat s určitým rozpočtem. Tyhle informace se musí ukládat, protože je to pro organizaci extrémně výhodné a přínosné. K tomu slouží počítačové programy, kterým se v komerčním sektoru říká CRM, customer relationship management. Systémy pro řízení vztahů se zákazníky.

CRM software je pro neziskovky velmi výhodný

Samozřejmě, že se to bytostně týká i neziskovek, protože ty mají nejvíce zákazníků – klienty, jimž poskytují služby, dárce, kteří na jejich provoz přispívají, a veřejnost, která jejich práci kontroluje a hodnotí. V zájmu organizace tedy je, aby si ukládala informace o všech těchto lidech, organizacích a společnostech, a to včetně činností, které s tím souvisejí. V budoucnu, což může být už za půl roku, může na těchto datech stavět a čerpat z nich. Použitím CRM softwaru získají všichni spolupracovníci

  • rozvíjený seznam kontaktů na lidi, s nimiž spolupracují také jiní kolegové
  • historii činností a spolupráce s lidmi a společnostmi
  • nové informace, které neznali nebo nemohli či nedokázali rozpoznat či zachytit
  • dobrý pocit z budování informační databáze, která organizaci velmi dobře poslouží
EviKon CRM pro neziskovky
EviKon CRM pro neziskovky

Speciální CRM aplikace pro neziskovky

V Liberixu jsme někdy v roce 2009 zjistili, že všechny tyto informace musíme 1) někam ukládat a 2) sdílet. Pracujeme virtuálně a bohužel se vidíme jednou za uherský (nebo spíše až rumunský) rok. Doslova tak dvakrát ročně. Doléhaly na nás komplikace pramenící z nedostatečné komunikace. Rozhodli jsme se nasadit software pro projektové řízení, abychom si úkoly zadávali věcně a nehádali se, co kdo myslel a do kdy to mělo být hotové. Tím se ovšem nevyřešil problém, kam ukládat informace související s běžnou agendou – výsledky dohod, schůzek, telefonátů, nové kontakty nebo adresy pro rozesílku našich novin.

Rozhodl jsem se nasadit CRM systém, ovšem zjistil jsem, že všechna nalezená řešení jsou složitá jako velín v JETE a že nemám chuť je ani zkoušet, natož instalovat nebo dokonce spravovat. Hledání probíhalo dlouho a vedlo k závěru – na trhu podle všeho není jednoduchý a efektivní CRM nástroj pro neziskové organizace.

Nezbývalo nic jiného, než ho vytvořit. Dnes ho používáme téměř dva roky, jmenuje se EviKon a můžete si ho vyzkoušet.

Pokračování příště.

Jeden myslel na “CRM pro neziskovky patří k základním nástrojům úspěšné organizace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.