5 nástrojů pro myšlenkové mapy, které byste měli znát a používat

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Myšlenkové mapy jsou skvělým nástrojem, který samozřejmě není speciálně určen lidem v neziskovém sektoru. Stejně jako při vzdělávání a na místech, kde je nutné pracovat s informacemi a rozhodovat se na jejich základě, přicházejí myšmapy ke slovu i tady.

Nejtvořivějším nástrojem je tabule či velký papír a barevné fixy či pastelky, doplněné o nalepování obrázků. Tvůrčí a umělecké osobnosti se jistě vyřádí a možná jim cesta bude cílem. Co ale my, kteří nejsme vizuálně produktivní a myšlenkovou mapu chceme použít spíše jako nástroj než jako umělecké dílo? Přečtěte si několik tipů na programy, které vám lépe či hůře pomohou myšlenkové mapy vytvořit.

Přečtěte si také naši recenzi knihy Tonyho Buzana Myšlenkové mapy (světový bestseller).

LibreOffice nebo jiný kancelářský software

Obvykle dokáže vytvářet jednoduché kresby, z nichž jde sestavit množina prvků pro jednotné vytváření myšlenkových map (a samozřejmě schémat). Ale není to ono. Není to moc pěkné a na první pohled je poznat, že je to spíše schéma než mapa.

Stáhnout LibreOffice

Pokus o myšlenkovou mapu v LibreOffice Draw
Pokus o myšlenkovou mapu v LibreOffice Draw

FreeMind a FreePlane

První program položil základy pro velmi propracované aplikace určené pro vytváření myšlenkových map. Nicméně vývoj po nějakou dobu skomíral, proto vznikla na jeho základě aplikace FreePlane. Je velmi podobná, ale má určité funkce navíc nebo je v něčem naopak jednodušší. Nyní se obě aplikace vyvíjejí nezávisle.

Stáhnout FreePlane (existuje i přenosná verze, portable)

Online služby, namátkou Mind42 nebo Bubbl.us

Online služeb a aplikací existuje opravdu velké množství, některé vyžadují registraci, některé mají jen základní funkce, pouze některé se musí platit. V mnoha případech poslouží pro rychlou práci, z níž bude výstupem obrázek. Pokud potřebujete na mapě dlouhodobě pracovat, pak si asi vyberete nějakého stabilnějšího pomocníka.

Zkuste si práci s Bubbl.us nebo Mind42, abyste získali představu o možnostech. Velmi přínosným a rychlým nástrojem je Text2MindMap, kde se mapa zadává textovým zápisem (přečtěte si návod na práci s Text2MindMap).

Doplňky v prohlížeči Chrome

Prohlížeč Google Chrome (a jistě i další) nabízejí stovky miniaplikací, které se propojí s některou webovou službou a umožní vám tak pracovat pohodlněji. Na nabídku se můžete podívat v internetovém obchodě Chrome, aplikace jsou zdarma, poplatek mohou vyžadovat služby, s nimiž se pracuje (ale nebývá to pravidlem, viz výše).

Jeden z doplňků pro myšmapy v Chrome
Jeden z doplňků pro myšmapy v Chrome

XMind je asi nejlepší

Za nejlepší program považujeme XMind, který v bezplatné verzi obsahuje dostatečné množství funkcí, navíc se skvěle ovládá a používá. Stáhněte si ho a používejte ho, jistě si řeknete, jak jste bez něj mohli tak dlouho existovat… 😉

Stáhnout XMind

XMind je na myšlenkové mapy dělaný
XMind je na myšlenkové mapy dělaný

Jeden myslel na “5 nástrojů pro myšlenkové mapy, které byste měli znát a používat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.