Ukazujeme široké veřejnosti fascinující svět fyzikálních fenoménů, říká mluvčí Techmania Science Center

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Společnost Techmania Science Center popularizuje vědu a techniku. Ukazuje široké veřejnosti fascinující svět fyzikálních fenoménů, možnosti chemických procesů. Zdůrazňuje, že technické a přírodovědní obory jsou velice perspektivní pro celou řadu žáků a studentů. Snaží se maximálně vycházet vstříc požadavkům učitelů všech typů škol, originálním a poutavým způsobem doplňuje teoretickou výuku fyziky či chemie.

Na naše dotazy odpovídal Mgr. Tomáš Moravec, tiskový mluvčí Techmania Science Center. Kulturní antropolog, který „utekl“ k přírodním a technickým oborům a tráví svůj profesní čas popularizací fyziky, chemie, historické techniky. Jeho prací je informovat zástupce médií, návštěvníky i širokou veřejnost o minulých, současných i budoucích činnostech a plánech science centra Techmania.

Tomáš Moravec, Techmania

V čem se lišíte od jiných podobných organizací?

Jsme velice interaktivní: na naše exponáty se dá sahat, vše si můžete vyzkoušet sami. Důraz klademe na to, aby se u nás návštěvníci bavili: právě hravost a zaujetí se snažíme maximálně podnítit, učení se tak stává hrou. Není na nás nic statického ani rigidního, každého ze statisíců návštěvníků, kteří nás od roku 2008 navštívili, vybízíme k tomu, aby se do objevování světa kolem sebe aktivně zapojili. To vystihuje i naše heslo: jen dívat se nestačí!

Komu pomáháte a kdo pomáhá vám?

Pomáháme každému, komu není lhostejné to, jakými přírodními zákony a procesy se řídí svět kolem nás: ať jsou to žáci a studenti, pro něž vymýšlíme atraktivní způsoby předávání učiva nebo nových informací ze světa vědy, učitelé, jimž jsme pomocníkem při výuce odborných předmětů, rodinám s dětmi, kteří chtějí svůj volný čas trávit rozvíjením svých vlastních znalostí a dovedností…

Techmania Science Center

Našimi partnery a pomocníky jsou samozřejmě všichni naši návštěvníci. Důležití jsou zakladatelé: společnost ŠKODA TRANSPORTATION a.s. a Západočeská univerzita v Plzni. Velmi úzce rovněž spolupracujeme např. s městem Plzní a Plzeňským krajem.

Co je cílem vaší práce a kdy ho dosáhnete?

Cílem naší práce je podněcovat zájem o vědu a techniku, originálním způsobem předávat informace o světě kolem nás. Tahle práce nikdy nekončí: naším cílem je tak nejen spokojený návštěvník, který se u nás baví poznáváním, ale také neustálá snaha zvyšovat zájem a povědomí o možnostech technických a přírodních oborů.

Co nejvíce potřebujete?

Nejvíce potřebujeme spokojené návštěvníky: těch nám sice přibývá, ale situace se nemění – pořád potřebujeme zlepšovat naši nabídku interaktivních expozic, vědecko-technických show, populárně vzdělávacích přednášek a dalších činností tak, abychom pro vědu a techniku nadchli co nejvíce lidí.

Techmania show - oheň v dlani

Kterou jednu věc byste v minulosti udělali jinak?

Asi bychom dříve začali dělat vědecko-technické show a od začátku sázeli na větší barevnost interiérů a exponátů, což je řešení, k němuž jsme se na základě zkušeností dopracovali až po letech.

Techmania Science Center, o. p. s.

Popularizujeme vědu a techniku: Cílem naší práce je podněcovat zájem o vědu a techniku, originálním způsobem předávat informace o světě kolem nás. Více na  www.techmania.cz.

Tylova 1/57, vstup V. branou areálu ŠKODA z Borské ulice, 301 00 Plzeň.

  • Ikona webu
  • Ikona Facebooku
  • Logo Flickr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.