Projektujete? Aneb co budete dělat za tři roky, pokud ještě budete existovat

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Co budete dělat za tři roky? Tak trochu jsem tuhle otázku nečekal, navíc mi byla položena trochu mimo kontext, slova odpovědi jsem sbíral a hledal. Neuspěl jsem, tušil jsem to sám, protože odpověď v hlavě připravenou nemám. Co chcete dělat za tři roky? Co se ve vaší práci změní?

Vy víte, kde budete za pár let?

Z otázky trčelo varování, že pokud neodpovím jasně a nepojmenuji konkrétní výstup, tazatel odpověď ohodnotí jako nedostatečnou, resp. jako nedostatečná bude hodnocena celá současná koncepce-nekoncepce mé práce.

Neodpověděl jsem konkrétním příkladem.

Budu nadále pracovat v organizaci, komunikovat s příznivci, fanoušky, podporovateli, dárci, kolegy. Budu hledat peníze, odpovídat na desítky mailů, jezdit na schůzky do Prahy a přemýšlet, jak bychom mohli činnost rozvinout, aby nás to nestálo moc peněz a naše cílové skupiny to obohatilo. Nadále budeme propagovat open-source software, vydávat magazíny, školit a vzdělávat, pořádat konference a realizovat to, co děláme dnes.

Tazatel prohlásil, že mám myslet projektově.

Nemyslíš projektově, uhyneš

Jako kdybych to nedělal a spoustu projektů nerozjel nebo nepodporoval. Myslím projektově! Každý z projektů Liberixu má svého šéfa a svůj tým, přičemž každý spolupracovník je šéfem aspoň jednoho projektu a v ostatních je zapojený.

Tazatel vyjádřil názor, že pokud za tři roky nebudu končit projekt, je to špatně.

Dotklo se mě to. Jednak nebyl zas tak dobře připravený, aby věděl, co všechno děláme (i když připraven byl ve srovnání s jinými schůzkami nadstandardně). Jednak jsem se už naučil, že cizí podnikání se nekritizuje (i když je to někdy těžké). A do třetice jsem nabyl dojmu, že dotyčný – protože se pohybuje v jiné oblasti – nezná aspekty neziskového sektoru a dost možná nechápe princip jeho fungování. Opět jsem totiž musel nejprve vysvětlit, co to znamená, že jsme „obecně prospěšná společnost“. Už mě to unavuje, ale činím tak pravidelně. Poté, co vysvětlím tento pro mě triviální pojem, začnu vysvětlovat, že propagujeme software, který je zadarmo. 🙂

Projekt, kam se podíváš

Nad jeho otázkou přemýšlím již mnoho dnů a k uspokojivé odpovědi jsem se nedoplazil. Představa, že budeme muset spouštět zase další projekt, který bude vyžadovat zase další zdroje, mě neláká. Na druhou stranu vím, že peníze chodí jen za projekty. Zbývá pak stávající činnost nalakovat, vyhlásit projektem to, co děláme, a pokusit se na něj získat peníze. Pokud se to povede, tak je vyčerpat a za nějakou dobu ohlásit konec projektu. A pak v něm pokračovat zase za svoje, jak to děláme už teď.

Potřebuju kreativní myšlenky (ještěže jsem našel kreativní knihu ;-)). Skutečně je nutné vymýšlet projekty, protože jen na ně se dají sehnat peníze? Nechce se mi tomu věřit, i když vím, že rutina taková je. Takto se pozná úspěšnost neziskovky?

Co vy, projektujete, nebo fungujete normálně?

Jeden myslel na “Projektujete? Aneb co budete dělat za tři roky, pokud ještě budete existovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.