Soutěž na obchvat Opavy byla zrušena

Sdílet
Čas čtení: < 1 minuty

Ministerstvo dopravy spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic v roce 2011 odložilo stavbu severního obchvatu Opavy na rok 2025. Opavský magistrát loni přesto vypsal soutěž na dodání projektu na něj. Přesněji na projekt, který poslouží k vydání územního rozhodnutí pro stavbu obchvatu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zveřejnil rozhodnutí, kterým tendr zrušil.

Obecně prospěšná organizace Acta non verba (ANV) v únoru podala trestní oznámení na primátora Opavy Zdeňka Jiráska (ČSSD). Podle ANV se měl podílet na zmanipulování výběrového řízení. Že výběrové řízení neproběhlo podle zákona, potvrdil svým rozhodnutí ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE (ÚHOS). Opavě dokonce uložil pokutu.

Kvalifikační podmínky soutěže byly přísné. Do soutěže se kvalifikovaly pouze dvě ze šesti firem. Tak například firma CityPlan z ní byla vyloučena proto, že předložila místo pojistné smlouvy pojistný certifikát. Ani česká pobočka mezinárodní projekční firmy Mott MacDonald nebyla úspěšná. Ta sice splnila kvalifikační podmínky, ale podle magistrátu nabídla příliš nízkou cenu. Proto byla také vyřazena. Za částku 4,7 milionů korun se podle magistrátu projekt nedá realizovat. Vítězem se stala firma Dopravoprojekt Ostrava s nabídkou za téměř 9 milionů korun. To je třikrát víc, než činila nabídka firmy CityPlan, a dvakrát tolik, co nabízel Mott MacDonald. Za zmínku stojí, že za bývalého vedení města měl projekt stát čtyři miliony korun. ANV podala v únoru podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby prošetřil celou soutěž na projekt obchvatu a dočkala se úspěchu. Soutěž byla nakonec tímto úřadem označena za zmanipulovanou a zrušena.

Další informace na webu Acta non verba »

Kdo je Acta non verba? Přečtěte si rozhovor s ředitelem organizace: Acta non verba znamená „jednat, nikoliv jen mluvit“, říká ředitel společnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.