Výzva pro chráněné dílny a výrobny: Přestaňte vyrábět svíčky a panenky

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Mnohé chráněné dílny nebo podobná zařízení, která zaměstnávají lidi s nějakým postižením, vyrábí svíčky, panenky nebo podobné nesmysly. Nevím, jestli je někdo kupuje – kromě empatických fanoušků, myslím, že ne. Nebo vy byste si koupili svíčku? A třikrát ročně? Proč?

Kdy jste si doma naposledy zapálili svíčku? Jistě, možná patříte mezi lidi, kteří si napouštějí 200 litrů vody a jako v americké romanťárně tráví v pološeru a pěnivě vodě – za svitu svíček – každý druhý pracovní večer…

Ale vážně. Na co doma potřebujete svíčky? Na nic. Na co doma potřebujete hadrové panenky, i když máte děti? Na nic. Děckám je asi těžko dáte, nevíte, z čeho jsou vyrobené a jestli z nich nechytnou vyrážku. A vlastně ani nevím, jestli taková panenka dítě zabaví.

Proč je chráněné dílny vyrábějí?

Důvodů, proč neziskovky vyrábí podle mého názoru nekonkurenční zboží, vidím několik. Žádný z nich nepovažuji za daný – každý z nich lze podle mého názoru odstranit a změnit.

 1. Spoléhá se na obecnou dobrotu – lidi v dobré vůli, aby pomohli, koupí i šunt, který nepotřebují. Mají pak dobrý pocit, že neziskovce pomohli, protože za zbytečnou věc zaplatili víc peněz, než stála její výroba (předpokládám to). Navíc to obvykle dotuje stát.
 2. Nikdo lidem v organizaci na rovinu neřekl, že vyrábějí nepotřebné a někdy nehezké věci. Bylo by to zřejmě chápáno jako lehce asociální. Pokrytectví se udržuje na obou stranách. Nebo možná nepotřebují takové věci vyrábět a jsou smířeni s tím, že tato kategorie produktů nemůže být praktická, přínosná a zisková.
 3. Neziskovky nemají nápad a nevědí, co vyrábět. Panenky, svíčky, hrnky a korálky je snadné vyrobit (a horší prodat, ale to nemusí být vždy důležité).
 4. Další důvody, které mě teď nenapadají, ale existují.

Skrýváme se před realitou

Existuje dost nápaditých lidí, kteří dokazují, že to jde originálně. Můžu tedy dokladovat své přesvědčení, že

 • lidi s mentálním postižením zvládnou vyrábět i něco jiného než svíčky
 • lidi se zdravotním postižením mohou v mnoha případech odvádět stoprocentně kvalitní práci, tj. konkurenceschopnou (byť mohou mít kratší pracovní dobu či jiný parametr práce, který není standardní)
 • sociální podnikání považuji za módní výraz – základem je dobrý produkt/služba, který může mít specifické vlastnosti, ale musí po něm být poptávka (stačí ŽL), na co další kategorie „poloziskové činnosti“?
 • základem je nápad a odlišnost, šedesátý pátý obchůdek s korálkami nezajímá vůbec nikoho, i kdyby je navlíkali trpaslíci a vázala Sněhurka

Příklady organizací, které mají nápad

HANDICO s.r.o., chráněné dílna, Pardubice

http://www.handico.cz

 • reklamní předměty – kancelářské, textilní, velký výběr
 • kondomy ! 😀
 • informační a orientační systémy budov (dobrý nápad)
 • dodávky drogerie, úklidové služby

Dřevovýroba Otradov, chráněná dílna, Pardubický kraj

http://www.drevovyroba-otradov.cz

 • dřevěné potřeby do kuchyně: vařečky, prkýnka, obracečky, chlebovky atd.

Při psaní článku jsem si objednal prkýnka na maso, vařečky a další pomůcky. Webové stránky mě prostě přesvědčily – eshop je rychlý, přehledný a funkční. Tak to má být.

INZEP CENTRUM, s.r.o., Valašské Meziříčí

http://www.inzep.cz

 • šití ochranných oděvů
 • prodej ochranných pomůcek

SENZA družstvo, chráněná dílna, Prostějov

http://www.senzapv.cz

 • jídelna, vývařovna, rozvoz jídel
 • tři druhy diet
 • prádelna, mandlovna

PORTUS PRAHA, o.s., Dobroty s příběhem

http://www.dobrotyspribehem.cz/index.php/nakladane-syry-a-utopenci

 • nakládané sýry a pochoutky

Dělejte to lépe

Četl jsem článek, v němž se srovnávala inovace a kopírování v podnikání. Inovační firmy, převážně západní, soutěží v nápaditosti, aby uspěly. Kopírující firmy, typicky asijské (ano, paušalizuji), převezmou funkční model a snaží se ho vypilovat a uspět. To podle mě platí i pro neziskovky – můžete uspět se svíčkami nebo hadrovými figurkami, ale musí být něčím jiné než všechny ostatní. Jinak je to lhaní do kapsy a podporování další závislosti na dotacích.

(Obrázek jsem si zapůjčil z webu dobrotyspribehem.cz, děkuji)

Jeden myslel na “Výzva pro chráněné dílny a výrobny: Přestaňte vyrábět svíčky a panenky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.