Jak si předat velká data (fotky, videa apod.)

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Stačí pár fotek z foťáku nebo dokonce video, které potřebujete poslat kolegyni. Velká většina lidí bohužel volí zcela nevhodný nástroj, a to e-mail. Možná si říkáte, že když to jde, tak proč to řešit jinak. Jenže posílat velké soubory mailem je nevýhodné pro všechny. Vy strávíte hodně času nahráváním (které se možná nakonec ani nezdaří), zaplníte si schránku (zpráva se uloží do složky odchozí pošty), příjemce na tom bude stejně (a zprávu stejně smaže, protože mu zaplní prostor), provozovatel služby zřejmě brzy nastaví limity pro nahrávání. Přitom vhodných řešení je dostatek.

Můžete místo e-mailu využít v podstatě čtyři typy služeb, každá má trochu odlišné vlastnosti a vhodnost použití:

 • dočasná úschovna, kde jsou data uložena po krátkou dobu a pak automaticky smazána
 • program pro sdílení souborů mezi počítači
 • veřejnou službu podle konkrétního účelu (fotogalerie)
 • vlastní řešení na míru

Pomíjím samozřejmě kabelový přenos, tedy přenos na DVD, flash disku nebo externím disku v tašce (kabeli). Nicméně někdy to může být překvapivě rychlé a flexibilnější než přenos digitální. Např. video na DVD je podle mého názoru lepší poslat poštou. Českou.

Dočasné úschovny

Jsou určeny pro předání velkoobjemových dat (stovky megabajtů a více). Soubor nahrajete a pošlete zprávu příjemci. Ten obdrží unikátní adresu, která není nikde zveřejněna. Data musí stáhnout do určitého termínu, je navíc možné limitovat počet stažení. Po uplynutí lhůty jsou data smazána.

I když může existovat ochrana heslem a adresu není možné vyhledat, data jste na revers svěřili třetí straně. Rozhodně byste tento způsob neměli využívat pro předávání citlivých údajů. Narazil jsem občas na doklad o tom, že si tak předávají podklady úředníci. Nelíbí se mi to.

V Česku jsou známé služby Uschovna, Capsa, Letecká pošta, eDisk a další. Postupně své služby rozšiřují a vylepšují – zavádí se pracovní (datové) týmy, šifrovaný přístup, více prostoru za příplatek atd.

Výhody: snadno dostupné a ovladatelné, dostatek místa
Nevýhody: pouze dočasné uložení, není garance bezpečnosti

Sdílení mezi počítači

Nainstalujete si program, vyberete složky, které se mají synchronizovat mezi počítači, vzájemně se s těmito počítači pozvete ke sdílení složek a už to jede. Cokoliv nakopírujete do sdílené složky, se automaticky přenese na ostatní počítače, cokoliv smažete, se všude smaže. Historie těchto aktivit je dostupná přes webové stránky služeb, obvykle lze soubory obnovovat (když něco smažete omylem). Je to ideální nástroj pro každodenní práci, jen nakopírujete soubor a za pár sekund ho mají všichni lidi v týmu.

Nejznámější je Dropbox, ale jde o vysoce konkurenční prostředí, služeb jsou desítky. Žádná ale není česká, pokud vím. Nicméně jazyk nehraje roli, vše funguje na pozadí a automaticky. Velikost dat, která může jeden uživatel nabízet ostatním, je limitovaná (jednotky gigabajtů). Nicméně celkově můžete přenášet data v objemu počet uživatelů*limit na uživatele. Další prostor lze dokoupit obvykle za desítky dolarů/eur ročně.

Uživatelé Ubuntu mohou využívat službu Ubuntu One, která je součástí systému a nabízí zdarma 5 GB.

Výhody: snadno dostupné, funkční automaticky, rychlé
Nevýhody: limit na objem dat pro jednoho uživatele, není garance bezpečnosti, smazání omylem může způsobit škody

Služba na internetu

Občas se ukáže, že některá data vlastně mohou být dostupná na internetu – mám na mysli třeba fotky, které můžete nahrát do různých fotogalerií. Podobně videa – YouTube zvyšuje limit dat a není to jediná služba. Pro výuková videa se hodí Vimeo, nebo třeba Flickr (a další). Prezentace se dají nahrát na Slideshare.net, Scribd.com nebo Issuu.com. Získáte tím navíc nové fanoušky a čtenáře.

Nedávno oznámil Google novou službu – Google Drive. Jedná se o prostor, kam můžete nahrát libovolná data a využít je v různých službách Googlu. Pro některé operační systémy existuje také lokální program, který data nahraje na pozadí. Jde tedy o kombinaci výše uvedených služeb.

Výhody: dostatek prostoru, napojení na existující služby (Googlu nebo jiných), snadné sdílení
Nevýhody: další data svěříte třetím stranám, obvykle není záruka bezpečnosti

Vlastní řešení

Jako sponzorský dar můžete získat datový prostor (FTP server), kam si data můžete ukládat (po přihlášení). Budete je mít pod kontrolou a nebudou veřejně dostupná. Nebude to ale pružné jako v případě jiných služeb – připojení si budete muset nastavit a o provoz serveru se alespoň trochu starat.

Výhody: vše máte pod kontrolou, lze využít pro zálohování
Nevýhody: náklady na provoz, v případě výpadku riziko ztráty dat (a není komu vynadat)

Jeden myslel na “Jak si předat velká data (fotky, videa apod.)

 • 23.5.2012 (10:55)
  Trvalý odkaz

  Alternativa k úschovnám je vlastní úschovna: FileSender. Právě testujeme.

  Výhoda je, že můžeme přijímat soubory také „z venku“.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.