Legální software pro neziskovky: Kancelářský software a osobní agenda

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Kvalitní programové vybavení je základem pro kvalitní práci, dneska už to bez programů prostě nejde. Sice jsem narazil na organizace, které nemají web, ale nedovedu si představit, že jsou neziskovky, které nepoužívají aspoň jeden počítač (a potřebují tedy také programy). Jistě pro vás nebude překvapením, že nemusíte software kupovat, ale můžete používat volně dostupné programy. Doporučím vám několik z nich.

Všechny jsou zadarmo, všechny jsou legální a všechny se moho ustát vašimi nepostradatelnými pomocníky. Hlavně ta legálnost je podle mě důležitá – používat nelegální software se může velmi nevyplatit a celkově je to nemorální. Takže vzhůru na to.

Nezmiňuji zde webové prohlížeče, kterých je velké množství. Tak trochu předpokládám, že Firefox nebo Chrome/Chromium znáte a třeba používáte. Oba je možné vybavit mnoha výbornými doplňky, oblíbené je blokování reklamy 🙂 Ale praktičtější je třeba stahování videí z YouTube nebo automatický překladač. Vybere si každý.

Kancelářský balík

Můžete používat Dokumenty Google, které mají tu skvělou vlastnost, že v nich může pracovat více lidí zároveň. Ale neumí toho tolik jako třeba LibreOffice, resp. OpenOffice.org. To jsou skutečně dva profesionální kancelářské balíky softwaru, jejichž funkce přesahují požadavky jednotlivce. Namátkou uvádím vlastnosti, kterými oba balíky disponují:

  • multiplatformní: fungují ve Windows, ve všech linuxových operačních systémech, v Mac OS X a dalších
  • jsou česky, obsahují slovníky pro kontrolu překlepů (nejen češtiny, ale dalších asi 60 jazyků – slovenština taky)
  • jedním kliknutím v nich vytvoříte PDF soubor – luxusní věc!
  • dokáže otevírat a ukládat soubory doc, xls, ppt, html, rtf a mnoho dalších (LibreOffice také docx, xlsx, pptx)
  • dokážou ukládat změny v dokumentech podle autorů (pro týmovou spolupráci), vkládat grafy, obrázky a další prvky
  • mají mnoho dalších funkcí, které nelze krátce popsat;

Vztah mezi oběma balíky: OpenOffice.org se vyvíjí přes deset let, v roce 2010 na jeho základě vznikl balík LibreOffice. V současnosti jsou si oba balíky ještě stále velmi podobné, ale lze očekávat, že se budou postupně odlišovat. Ovládání ale zůstává stejné a neočekává se radikální odlišení.

→ Stáhnout LibreOffice (lehce doporučuji)
→ Stáhnout OpenOffice.org

Textový editor LibreOffice Writer
Textový editor LibreOffice Writer

Práce s e-maily, kalendář, osobní agenda

Mnoha lidem stačí dlouho e-maily na Seznamu, v lepším případě na GMailu. Proč ne, taky ho na GMailu mám. Ale používat je pro celou organizaci je neprofesionální a hlavně neefektivní. Lepší je používat program Thunderbird pro práci s e-maily – dokáže stahovat poštu z více účtů, odhalí spam, umožňuje poštu třídit a spoustu dalších věcí.

Síla programu ale spočívá také v tom, že obsahuje kalendáře – a to nejen na počítači (pokud ho používáte), ale třeba také ten z Googlu (nebo samozřejmě víc). A velmi potěší také úkoly, které jsou propojeny s e-mailovými zprávami (z příchozí zprávy můžete vytvořit úkol). Zkrátka jedná se o velmi výkonný a dobře ovladatelný program pro osobní komunikaci.

Také Thunderbird lze rozšiřovat o nové funkce pomocí modulů (umí to dnes skoro každý druhý program). Není jich sice mnoho, ale určitě si vyberete.

→ Stáhnout Thunderbird

Komunikační program Thunderbird
Komunikační program Thunderbird - úkoly

 Pokud hledáte radu či konzultaci, obraťte se na mě, rád vám poradím.

Jeden myslel na “Legální software pro neziskovky: Kancelářský software a osobní agenda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.