7 tipů jak použít myšlenkové mapy (nejen pro záznam myšlenek)

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Už v recenzi knihy Tonyho Buzana jsem psal, jak jsem rád, že jsem objevil myšlenkové mapy. Sice bohužel poměrně pozdě, ale stále ještě dost brzo na to, abych je mohl s radostí používat. Pomáhají mi totiž přemýšlet jinak a formovat myšlenky. V článku uvedu situace, kdy si na pomoc beru právě myšmapy.

Myšlenkové mapy jako nástroj

Pokud nevíte, co to přesně je, přečtěte si knihu nebo aspoň článek na Wikipedii. Mapa není pouhým organizačním schématem – na rozdíl od něj má obsahovat mnoho nestandardních prvků, různých symbolů, obrázků a barev. Mapa je nejen pomůckou vzniklou procesem tvorby (výsledkem), její přínos je důležitý už také během samotného procesu. Má stimulovat myšlenkové pochody a přispět tak k novým závěrům.

Ukázky myšmapy
Ukázka myšlenkové mapy, aktivity roku 2011

Možnostmi využití se zabývá mnoho webů, u nás je to blog myslenkove-mapy.cz, který slouží jako podpora zmiňované knize Tonyho Buzana. Lze tam najít spoustu praktických i lehce obskurních příkladů použití map. Osobně si myslím, že není třeba návodů – pokud si osvojíte způsob tvoření mapy, samo vám naskočí, kdy je vhodné ji použít (chvíli to bude trvat). Takže nápady a inspirace následují.

Životopis – CV

Po pravdě řečeno nevím, jak by to pobrali personalisté, ale myslím, že pěkná myšmapa by mohla být pěkným projevem kreativity. Otázkou zůstává, nakolik by to bylo oceněno – ale možná bych to zkusil, kdybych šel na pohovor.

Plán a záznam schůzky

Tohle používám, je to velmi efektivní, byť náročné na zápis v okamžiku schůzky. Musíte mít ovšem zmáknutý program, který používáte, protože nebude čas, abyste něco hledali nebo klikali. A pak vám může ujet nit hovoru a bude pozdě. Osvědčilo se mi připravit si kostru schůzky (otázky, témata) a pak přímo doplňovat reakce protějšku. Některá témata zůstanou nevyužitá (zároveň je ale máte připraveny, kdyby byla příležitost), pěkně se rozvinou jiná.

Plán prezentace

Od jisté doby (po přečtení Prezentace a zen a jiných knih) nepřemýšlím nad slajdy, až když je mám tvořit. Skutečně je mnohem lepší připravit si plán předem – a jak jinak než myšmapu. Ujasníte si spoustu věcí a na výsledku se to kladně projeví. V Impressu to pak stačí naklikat podle mapy, ta se pak hodí při mluvení a lze podle ní také zpracovat případný dodatečný materiál (třeba článek). Má prostě více možností použití.

Plán události (konference nebo třeba svatby)

Když jsme chystali svatbu, použili jsme taky mapu. Skvělá věc. Rozdělíte si jídlo, rodinu, svatebčany, hudbu, obřad, ubytování a další důležité prvky celého dne. Použijte obrázky a ikony pro zachycení míst, důležitosti nebo stavu.

Návrh webu, projektu, úkolu, řešení

Mapy používám pro návrh struktury webu, pro návrh vzhledu resp. pro sepsání požadavků. Skoro všichni, kdo mi nabídli vytvoření nového vzhledu Deníku neziskovky, ode mne dostali myšmapu. I když jsme se třeba neshodli, nikdo neřekl, že by mapě nerozuměl.

Hodnocení webu, projektu, řešení

Ve spojení se SWOTkou lze mapu použít jako nástroj pro hodnocení například webových stránek, nebo proběhnuvší události nebo projektového záměru. Analýza realizovaná mapou poskytuje tvůrci jistotu formy, na kterou není nutné myslet. Můžete se tak soustředit na obsah – přemýšlení.

Vysvětlení problému někomu jinému

To jsem ještě přímo nepoužil, ale čas jednou přijde. Prostřednictvím mapy lze lépe popsat a vysvětlit určitou situaci nebo problém. Je to srozumitelnější než odrážkový seznam a zvládnu to i já, který neumím kreslit. Mapu zvládnu. 🙂

Zkrátka – vidím v mapách obrovský potenciál a určitě vám doporučuji, abyste je zařadili mezi své nástroje. Myslím, že tím jedině získáte.

3 komentáře: „7 tipů jak použít myšlenkové mapy (nejen pro záznam myšlenek)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.