Používáte a nabyli jste software legálně? Jak to zjistit a legalizovat

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Mnohé organizace – firmy, neziskovky, školy – si začínají uvědomovat, že nemají zcela jasno v tom, zda je jejich software legální, nebo nelegální. Při různých rozhovorech zjišťuji, že někteří lidé vlastně neví, co to znamená legální software a často také neví, co by měli udělat, aby jejich software legální byl.

Rád bych ujasnil jednu věc – název. Legální software je mediální zkratka, tedy nepřesnost (stejně jako softwarové pirátství). Software nelze dělit na legální nebo nelegální, není to jeho vlastnost. To slovo se vztahuje ke způsobu nabytí a/nebo způsobu používání softwaru.

Software získaný v rozporu s licenční smlouvou

Nelegálně nabytý software je takový software, který uživatel získal jiným způsobem, než určil výrobce. Neznamená to nutně, že musel být porušen přímo zákon, byla ale porušena licenční smlouva softwaru. Neznám všechny licenční smlouvy, abych tady vytvářel myšlenkové konstrukce, jak univerzálně získat software. Podstatné je, že software je možné nabýt koupí (a kopii získat stažením z internetu nebo koupí datových médií) nebo bezplatně. Cena není nezbytným atributem legálnosti.

Cena není automatickým znakem toho, že je software získán/používán v rozporu s licencí („nelegálně“). Existuje velké množství softwaru, který je legální a lze jej získat zdarma.

Pokud získáte bez placení software, který se podle licenční smlouvy má koupit, porušili jste licenční smlouvu a zřejmě také některý zákon (půjde pravděpodobně o daňový unik, protože jste neodvedli daň). V tomto ohledu tedy používáte software „nelegálně“ a říká se tomu „softwarové pirátství“.

Software používaný v rozporu s licenční smlouvou

Související – a často navazující – je používání softwarového vybavení v rozporu s licenční smlouvou. Typickým příkladem je, když zakoupíte jednu licenci programu, jež umožňuje jeho používání na jednom počítači v domácnosti. Jenže vy ho použijete na pěti počítačích ve firmě. To je porušení licenční smlouvy a v důsledku také „nelegální“ použití programového vybavení. Škody vznikají výrobci softwaru, který se dokáže bránit poměrně agresivně – nutno podotknout, že důvody lze docela chápat. Opět může dojít k daňovému úniku, takže o své se přihlásí také stát.

Jak z toho ven – levný a legální software

Důvody, proč lidé pořizují software v rozporu s licenční smlouvou, jsou ve velké míře finanční. Nechtějí platit více, než musí, případně nechtějí platit vůbec. Například základní licence tolik opěvovaného Photoshopu stojí zhruba 18 400 Kč. Pokud nejste profesionální grafik, který se vytvářením grafiky živí, Photoshop nepotřebujete. Bez obav můžete použít některé volně dostupný a legální program, který odvede stejnou práci.

Cena Photoshopu na začátku roku 2012
Cena Photoshopu na začátku roku 2012

Ideálním celostním řešením je softwarový balík, jako je Ubuntu, openSUSE nebo Debian. V první řadě je vždy legální, protože to určují licenční smlouvy použitého softwaru. Dále jsou poměrně levné, samotný software bývá k dispozici bezplatně, dražší mohou být služby (instalace, zaškolení, servis). Významnou výhodou je, že tento software lze instalovat na libovolný počet počítačů, neexistuje omezení na počet strojů – ze stejného instalačního média můžete software používat na stolním počítači, notebooku, doma, ve škole, v práci – prostě kdekoliv.

Mezi klíčové výhody patří také velká nabídka softwaru – kancelářský balík, e-mailový program nebo programy pro práci s fotkami jsou součástí a nemusíte je získávat (nebo dokonce dokupovat) zvlášť. Znamená to, že můžete vyměňovat dokumenty a zprávy s okolním světem, nic vás neomezuje.

Jako poslední argument zmíním, že pro tento software (v prostředí operačního systému typu Linux) neexistují viry, nemusíte tedy používat antivirový program a nechat se jím obtěžovat. Existující viry jsou programy, které v tomto prostředí nefungují.

Není důvod používat software nelegálně, nabídka levného, kvalitního a legálního softwaru je obrovská a zcela pokryje požadavky každé organizace.

Jak software legalizovat?

Obraťte se například na Liberix, který se zabývá legálním softwarem a dokáže vám nejen poradit, ale přímo pomoct. Používání softwaru v rozporu se smlouvami, resp. zákony, se označuje jako softwarové pirátství a v neziskové organizaci nese zodpovědnost ředitel, případně osoba, kterou tím prokazatelně pověřil. Nicméně v podstatě není důvod používat software nelegálně – existují levné a legální varianty, nabídka je v tomto ohledu obrovská. Zejména neziskové organizace by měly mít tuto situaci vyřešenou v souladu se smlouvami a zákony.

Jeden myslel na “Používáte a nabyli jste software legálně? Jak to zjistit a legalizovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.