Závislost na jednom dodavateli – bance, co s tím?

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

V oblasti informačních technologií se situace, kdy je zákazník závislý na libovůli jednoho dodavatele, označuje pojmem vendor lock-in. Tedy uzamčení ve vztahu k dodavateli. Je to vztah nežádoucí pro zákazníka a žádoucí pro dodavatele, který ovládá situaci a nic mu nebrání jí zneužívat. Do podřízené pozice se neziskové organizace dostávají často, typické jde o vztah s bankou.

O bankách si iluze nedělá snad nikdo, všichni tak nějak víme, že je zajímají jenom peníze, což s povděkem kvitují snad jen jejich akcionáři. Ale situaci v bankovním sektoru považuji za nezdravou (bohužel to není jediná oblast, o níž si myslím, že by jí výrazně prospělo trestání vinných). Supermarkety a mobilní operátoři totiž nejsou jediní, kdo zákazníka bezostyšně okrádají a lžou mu. Dokud je člověk malý střádal, může ho to štvát. Horší, když vám totéž udělají jako organizaci, která se „provinila“ tím, že má v názvu „nezisková“ a peníze nevyrábí, ale spotřebovává.

Unicreditbank před třemi lety slíbila, že poskytne prostředky na dofinancování našeho projektu. To byl důvod, proč jsme si banku vybrali a během tří let v ní manipulovali s více než šesti miliony, které byly určeny na realizaci projektu. Před ukončením projektu jsme přišli do banky a požádali o překlenovací úvěr, kontokorent nebo jiný produkt, který nám umožní vše dotáhnout do konce. Podložili jsme vše dokumentací včetně smlouvy s krajským úřadem a podpisem hejtmana.

Bankéřka nám se špatně hranou empatií sdělila, že neziskovým organizacím zásadně žádné prostředky nepůjčují. Ředitelka pobočky sdělila předsedovi správní rady, že mu tzv. nemůže (čti: nehodlá) pomoci a přeje hezký den.

Je velmi těžké přemlouvat pracovníky ve FIO, kde máme další účty, aby se naší žádostí vůbec zabývali – o účtu v jiné bance pochopitelně nic nevědí. Jenže v době, kdy jsme projekt startovali, FIO ještě zdaleka bankou nebyla a peníze jsme jí svěřit nesměli (smluvní podmínka). Tehdy byla UCB jediná, která slíbila podporu v závěrečné fázi.

Happy end není. FIO odmítla také (což mě po pravdě nepřekvapuje).

Jeden myslel na “Závislost na jednom dodavateli – bance, co s tím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.