Dojná kráva nebo mrtvý pes – znáte svoje finanční zdroje?

Myšlenková mapa - bostonská matice

Titulek není nadsázka ani začátek pohádky. Jde o přirovnání, která se používají v jedné teorii týkající se fundraisingových aktivit. I když jde o teoretický konstrukt, popisuje to, co se v praxi děje. A díky přirovnání nám pomáhá porozumět a připravit si metodu pro zacházení s finančními zdroji.

Číst dál

7 tipů jak použít myšlenkové mapy (nejen pro záznam myšlenek)

Myšlenkové mapy - perex

Už v recenzi knihy Tonyho Buzana jsem psal, jak jsem rád, že jsem objevil myšlenkové mapy. Sice bohužel poměrně pozdě, ale stále ještě dost brzo na to, abych je mohl s radostí používat. Pomáhají mi totiž přemýšlet jinak a formovat myšlenky. V článku uvedu situace, kdy si na pomoc beru právě myšmapy.

Číst dál

Co je SWOT analýza a jak ji využít

SWOT analýza

Možná jste zkratku už slyšeli, ale nevíte, co znamená a tedy ani nevíte, o co můžete přijít, když tuto analýzu nevyužíváte. Není to žádná věda, pravidla a účel jsou jasné. Popište co nejobjektivněji situaci, kterou chcete vyřešit, a stanovte si cíle. Pak můžete postupovat k jejich naplnění. Výsledek analýzy vám ukáže, co je dobré, co špatné a jaká jsou východiska k vylepšení.

Číst dál

Recenze knihy Tonyho Buzana Myšlenkové mapy

Tony Buzan - Myšlenkové mapy

Možná vám přijde, že jsou myšlenkové mapy (moc pěkně česky „myšmapy“) jen další módou, buzzwordem a hypem. Možná. Jenže Tony Buzan je propaguje už čtyřicet let a je považován za jejich vynálezce, i když ve své knize uvádí, že mapy používal třeba Leonardo da Vinci. Nejsou tedy vynálezem 20. století. A právě proto si zaslouží vaši pozornost – jsou totiž ověřeným klíčem k vašemu mozku, nástrojem k dosahování cílů, které si vlastně neumíme ani klást.

Číst dál